Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Brazílie a Rusko překonaly rekord v počtu mrtvých za den. Počet obětí v USA dosahuje téměř 100 tisíc

Lidé si pomocí kruhů v sanfranciském parku udržují bezpečnou vzdálenost dvou metrů od ostatních v rámci koronavirových opatření. foto: ČTK/AP

Aktualizováno
BRASÍLIA/WASHINGTON/MOSKVA/ŘÍM/LONDÝN - Zatímco země Evropské unie se snaží alespoň částečně navracet k normálnímu životu po utlumení epidemie způsobené koronavirem, ve velkých státech světa si nákaza vybírá stále krutou daň. Brazílie a Rusko hlásí rekordní denní přírůstky zemřelých. Nejlidnatější jihoamerická země se stala šestým státem světa, kde počet mrtvých s covidem-19 přesáhl hranici 20 000. Situace se mírně zlepšila v USA, ale i tak v zemi za den zemřelo dalších 1255 lidí a celkový počet obětí se tam blíží 100 000. V Africe v pátek počet potvrzených případů koronaviru překonal 100 000.
  7:55aktualizováno  21:39

Světová zdravotnická organizace prohlásila Jižní Ameriku novým epicentrem pandemie covid-19

Celkový počet infikovaných ve světě je podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přes 5,1 milionu, obětí je globálně více než 335 000. Vyléčily se více než dva miliony lidí.

Hlavní světová ohniska koronavirové nákazy se po Číně a jihu a západu Evropy přesunula na americký kontinent. Brazílie už eviduje na 310 000 případů nákazy, přičemž na 18 500 jich přibylo v poslední den. Co do počtu nakažených je Brazílie třetí, za Ruskem a USA. Ve čtvrtek zde zemřelo 1188 lidí s nemocí covid-19, což je doposud nejvyšší denní bilance.

Koronavirové graffiti v Londýně jako pocta zdravotníkům.
Kolona čistících vozů dezinfikujících ulice Moskvy.

Rekordní denní přírůstek 150 mrtvých hlásí Rusko, které dosud evidovalo dohromady 3294 zemřelých. Řádově nižší počet obětí oproti některým jiným velkým zemím však vyvolává pochybnosti o spolehlivosti ruských statistik. V nejrozlehlejší zemi světa totiž testy prokázaly už 326 448 případů nákazy koronavirem.

Evropská unie by podle Sorose nemusela přežít následky koronaviru. ‚Po Británii mohou odejít další země‘

V USA podle údajů JHU komplikacím spojeným s koronavirovou infekcí podlehlo už přes 95 000 osob. Také nakažených potvrdila velmoc zdaleka nejvíc na světě, téměř 1,6 milionu. Na počest desetitisíců obětí pandemie v USA nechá americký prezident Donald Trump spustit vlajky na veřejných budovách po tři dny na půl žerdi, přeje si ale také co nejrychlejší otevření náboženských míst jako jsou kostely, mešity a synagogy.

Evropa se zdá mít už několik týdnů nejhorší za sebou. V Německu podle pátečních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) ve čtvrtek přibylo 460 nových případů nákazy koronavirem a dalších 27 úmrtí Celkem se infekce v zemi s 83 miliony obyvatel od propuknutí epidemie potvrdila u 177 212 lidí, z nichž 8174 zemřelo. Denní bilance nově nakažených v Německu v porovnání s předchozím dnem klesla o bezmála 300. RKI ale neobdržel data z jihoněmeckého Bádenska-Württemberska, které je jednou z nejpostiženějších spolkových zemí, s těmito daty by byl pokles dost možná o zhruba 100 nižší. Nejhůře zasaženou spolkovou zemí v Německu je i nadále s Českem sousedící Bavorsko, kde se od počátku epidemie nakazilo přes 46 000 lidí.

V další sousední zemi, Polsku, počet nakažených překonal hranici 20 000; tamní ministerstvo zdravotnictví jich eviduje 20 379. Z nich 973 zemřelo. Nejvíce případů nákazy připadá na Slezské vojvodství, kde se podobně jako v Moravskoslezském kraji nákaza rozšířila mezi horníky v dolech.

Británii se daří držet na uzdě reprodukční číslo viru

Počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 v pátek v Británii narostl o 351 na celkových 36 393. Aktualizovanou bilanci epidemie zveřejnilo na Twitteru místní ministerstvo zdravotnictví. Nárůst počtu známých úmrtí s koronavirem je v pátek o několik případů vyšší než ve čtvrtek a o tři desítky nižší než před týdnem. Od čtvrtka také přibylo skoro 3300 zjištěných případů infekce, což je více než v předešlých dnech.

Rozhovory mezi EU a Británií drhnou. Brexit bez dohody je stále ve hře

Podle komise vědců, která vydává doporučení pro britskou vládu ohledně boje proti epidemii, už nicméně takzvané reprodukční číslo viru SARS-CoV-2 na britském území po dva týdny zůstává těsně pod hodnotou jedna. Klíčový ukazatel označovaný písmenem R představuje odhad počtu lidí, kteří se v průměru nakazí od jednoho infikovaného.

Pakliže by reprodukční číslo bylo dlouhodobě menší než jedna, nákaza by postupně vymizela. Zpravodajská společnost BBC ale zároveň podotkla, že nový odhad zveřejněný v pátek odpoledne vychází z dva až tři týdny starých událostí.

Muž v Londýně

Zhruba ve stejné době se oficiální britská bilance obětí stala nejvyšší v Evropě a zatímco řada zemí v posledních týdnech výrazně uvolňovala karanténní opatření, Británie zatím podobné kroky odkládá. Po drobných změnách z minulého týdne by mohl větší posun přinést začátek příštího měsíce.

Italská bilance mrtvých může být až o 19 tisíc vyšší

V Itálii zemřelo za poslední den 130 lidí s nemocí covid-19, což je méně než o den dříve, kdy tamní úřady oznámily 156 úmrtí z řad nakažených. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem se v pátek zvýšil o 652 na celkových 228 658 od vypuknutí epidemie v zemi letos v únoru. Oznámil to tamní úřad civilní ochrany.

Ze všech dosud potvrzených případů nákazy koronavirem se v Itálii už 136 720 lidí uzdravilo a 32 616 zemřelo. V počtu těchto úmrtí je Itálie třetí nejpostiženější zemí na světě po Spojených státech a Británii. V počtu potvrzených případů je Itálie šestá, po USA, Rusku, Španělsku, Británii a Brazílii, uvedla v pátek agentura Reuters.

Itálie otevřela kostely, restaurace i kadeřnictví. Přírůstek obětí výrazně klesl, na místě je ale opatrnost

V současné době je v Itálii 59 322 pacientů s covidem-19, z toho 595 leží na jednotkách intenzivní péče. Celkem tato šedesátimilionová země provedla na 2,1 milionu testů.

Reálné počty nakažených i úmrtí jsou ale i v Itálii vyšší než oficiální statistiky. Podle zprávy italského Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS), o které v pátek informovala zahraniční média, mohlo v Itálii v březnu a dubnu v souvislosti s epidemií covidu-19 zemřít až o 19 000 lidí více než uvádí úřad civilní ochrany, jehož statistiku INPS považuje za „nespolehlivou“.

Podle INPS v březnu a dubnu Itálie zaregistrovala celkem 156 429 úmrtí z různých příčin. V porovnání s průměrem za stejná období v letech 2015 až 2019 je to však o 46 909 více. Během těchto dvou měsíců italská civilní ochrana oznámila 27 938 úmrtí u nakažených koronavirem. INPS se proto podivuje nad vzniklým rozdílem 18 971 úmrtí, z nichž 18 412 zaregistrovaly úřady v severní Itálii, na kterou epidemie dopadla z celé země nejtvrději.

„Vzhledem k tomu, že počet úmrtí je v čase relativně stabilní, můžeme s určitou obezřetností přisoudit velký počet zemřelých v posledních dvou měsících současné epidemii,“ uvádí INPS ve zprávě.

Nasvícené sídlo Palazzo Chigi v Římě, kde sídlí italský premiér. Budova hraje barvami italské vlajky na vyjádření solidarity s obětmi koronaviru.

Itálie pomalu uvolňuje protikoronavirová opatření. Na snímku městečko Positano v jihoitalském regionu Kampánie.

Vysoký počet mrtvých nemusí nutně souviset s těžkým průběhem nemoci, ale může být i následkem izolace, kvůli níž se někteří pacienti s jinými onemocněními nemohli léčit. Ústav jako příklad zmiňuje případy, kdy lidé „zemřeli na jiné nemoci, protože pro ně nemocnice neměly volná místa, nebo protože se léčit nešli ze strachu z nákazy“. Je však nutné uvést i některé pozitivní dopady koronavirové krize, jako například „snížení počtu obětí dopravních nehod nebo pracovních úrazů“, dodává úřad.

Nejhůře zasažené je stále Bavorsko

Denní bilance nově nakažených v Německu v porovnání s předchozím dnem klesla o bezmála 300. RKI ale neobdržel data z jihoněmeckého Bádenska-Württemberska, které je jednou z nejpostiženějších spolkových zemí. Skutečná denní bilance tak je dost možná o zhruba 100 nižší. Nejhůře zasaženou spolkovou zemí v Německu je i nadále s Českem sousedící Bavorsko, kde se od počátku epidemie nakazilo přes 46 000 lidí.

USA vystupují z vojenské dohody, která umožňuje kontrolní přelety. Rusko ji prý porušuje

V další sousední zemi, Polsku, počet nakažených překonal hranici 20 000; tamní ministerstvo zdravotnictví jich eviduje 20 379. Z nich 973 zemřelo. Nejvíce případů nákazy připadá na Slezské vojvodství, kde se podobně jako v Moravskoslezském kraji nákaza rozšířila mezi horníky v dolech.

Mnohé evropské země v posledních dnech a týdnech uvolňují protiepidemická opatření přijatá většinou v březnu. Patří mezi ně i postupné uvolňování cestování přes hranice. Své hranice otevřelo lidem ze zemí EU a z schengenského prostoru Bulharsko. Po příjezdu však musí cestující strávit 14 dní v karanténě.

Čínský premiér Li Kche-čchiang na úvod výročního plenárního zasedání parlamentu oznámil, že země si letos kvůli dopadům pandemie na ekonomiku a obtížnosti prognóz nestanoví cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP) na tento rok. Je to poprvé od roku 1990.Čína, v níž epidemie začala, zaznamenala ve čtvrtek čtyři případy infekce, tedy o dva více než předchozí den. Nově s covidem-19 nikdo nezemřel a celkový počet obětí tak zůstává na 4634.

Francie poprvé nezveřejnila novou bilanci

Francie v pátek poprvé od začátku pandemie nezveřejnila nové denní údaje o počtu zemřelých v souvislosti s covidem-19. Aktualizovaná čísla ohlásí úřady až v pondělí. V zemi však nadále klesají počty lidí zotavujících se po nákaze koronavirem v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče.

‚Musíme jednat evropsky.‘ Německo a Francie plánují vytvořit záchranný fond s 500 miliardami eur

Ve čtvrtek úřady hlásily celkem 28 215 zemřelých, čtvrtý nejvyšší počet ze všech zemí na světě po USA, Británii a Itálii.

Na jednotkách intenzivní péče je nyní 1701 lidí s koronavirem, o 44 méně než ve čtvrtek. V nemocnicích se léčí celkem 17 383 pacientů s diagnózou covid-19, oproti poslednímu hlášení je to rovněž pokles.

Na 71 procent všech hospitalizovaných pochází ze čtyř nejhůře zasažených regionů převážně na severovýchodě země. V zámořských regionech je v nemocnicích 103 lidí, z nichž jich je 13 na jednotkách intenzivní péče.

Do francouzských nemocnic bylo od začátku pandemie kvůli koronaviru přijato již více než 100 000 pacientů, většina z nich se z nákazy zotavila.

Autor: