Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Brazílie přijme finanční pomoc pro boj s požáry od G7, kterou původně odmítla. Má ale podmínku

Hasiči se snaží uhasit požáry v Amazonii. foto: Reuters

Brasilia - Brazílie přijme zahraniční pomoc pro boj s ostře sledovanými požáry v Amazonii, chce mít ale plnou kontrolu nad tím, jak poskytnuté prostředky využije, uvedla podle středeční zprávy BBC místní vláda. Prezident Jair Bolsonaro původně pomoc po roztržce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem odmítl, vláda ale změnila názor po schůzce s guvernéry brazilských států, které jsou požáry nejvíce postiženy.
  16:42

Bolsonaro se se zástupci devíti států setkal v úterý večer, ti mu podle guvernéra státu Maranho sdělili, že „není ta správná chvíle k odmítnutí peněz“. Prezidentský mluvčí Rego Barros po schůzce uvedl, že brazilská vláda je „otevřená finančním příspěvkům od organizací a vlád“, dohled nad nimi ale přísluší pouze Brazílii.

Za větší počet požárů může podle expertů nejen sucho či klimatické změny, ale i...
Požár v roce 2013.

Na okamžité finanční pomoci 20 milionů dolarů (465 milionů korun) se dohodli členové skupiny vyspělých ekonomik G7 během víkendového summitu ve francouzském Biarritzu. Brazílie ale jejich nabídku nepřijala, podle Bolsonara by vytvoření mezinárodní alianci na záchranu amazonského deštného pralesa uvrhlo Brazílii do postavení kolonie. Se svým francouzským protějškem si pak přes twitter vyměnil několik urážek, Macron nazval Bolsonara nekompetentním, brazilský prezident podpořil sexistický příspěvek na facebooku týkající se Macronovy manželky.

I přes vládní prohlášení není stoprocentně jisté, zda Brazílie pomoc přijme. Bolsonaro v úterý prohlásil, že bude s Macronem rozmlouvat, jen když se mu francouzský prezident omluví, a státy G7 zatím nijak nereagovaly na podmínku o využití financí, na které trvá brazilská vláda.

Mezinárodní pobouření nad Bolsonarovou politikou i nabídky pomoci vyvolala zjištění brazilského institutu INPE, podle níž letos v zemi výrazně vzrostl počet lesních požárů. Ty devastují i amazonský deštný prales, označovaný za „zelené plíce“ planety.

Kvůli krizi se 6. září v kolumbijském městě Leticia na hranicích Brazílie a Peru setkají zástupci států, do kterých zasahuje Amazonie, s výjimkou venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

Brazilská média zároveň informovala, že ze zatím neznámých příčin byl dnes hospitalizován čtyřiačtyřicetiletý brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles, jeho stav je stabilizovaný. Ministr se kvůli situaci v Amazonii ocitl pod palbou kritiky.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat