Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazílie už zaznamenala víc než milion nákaz koronavirem. Po USA je druhou nejhůře postiženou zemí světa

Jižní Amerika se podle expertů citovaných serverem BBC stala novým ohniskem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jižní Amerika se podle expertů citovaných serverem BBC stala novým ohniskem... | foto: Reuters

Brasília Počet lidí nakažených koronavirem v Brazílii překročil hranici jednoho milionu, za den přibylo rekordních 54 771 případů. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Brazílie je druhou nejhůře postiženou zemí světa za Spojenými státy, a to co do počtu infikovaných i co do počtu úmrtí. Mexiko hlásí již více než 20 000 úmrtí spojovaných s nemocí covid-19. 27 nových případů nákazy eviduje Čína.

Ministerstvo registruje od začátku epidemie 1 032 913 potvrzených nákaz koronavirem a s nemocí covid-19 spojuje 48 954 úmrtí. Počet mrtvých je tak o 1206 vyšší než v předchozím dni.

Vzhledem k chaotické reakci brazilských úřadů na šíření nemoci covid-19 je podle expertů složité určit, kdy epidemie v této zemi s 210 miliony obyvatel vyvrcholí. Nákaza nyní postupuje dál do vnitrozemí a do chudších regionů, zatímco velká města navzdory růstu počtu případů ruší karanténní opatření.

Koronavirus se poprvé v Brazílii objevil na konci února, kdy se do země vrátil z Evropy nakažený podnikatel ze Sao Paula, uvedla agentura Bloomberg. Za uplynulé tři týdny Brazílie v počtu úmrtí předstihla Španělsko, Itálii i Británii. Počet infikovaných se za tři týdny více než zdvojnásobil.

Podle expertů je navíc infikovaných mnohem více, než uvádějí oficiální statistiky. Vědci z univerzity ve městě Pelotas ve své nejnovější studii zahrnující 120 měst uvedli, že na jednu potvrzenou diagnózu připadá odhadem šest neodhalených případů.

Mexiko je po USA sedmou zemí s nejvyšším počtem mrtvých

Mexiko eviduje již více než 20 000 úmrtí spojovaných s nemocí covid-19. Podle agentury Reuters to v sobotu oznámilo mexické ministerstvo zdravotnictví. Za den v Mexiku přibylo dalších 647 obětí. V pořadí zemí s nejvyšším počtem úmrtí s koronavirem je Mexiko sedmé za USA, Brazílií, Británií, Itálií, Francií a Španělskem.

Nakažených mexické úřady registrují 170 485, když za posledních 24 hodin přibylo 5030 nových případů infekce. Podle vlády je ale množství nakažených v zemi ve skutečnosti zřejmě podstatně vyšší. Úmrtí má Mexiko 20 394.

Latinská Amerika je v současnosti epicentrem epidemie covidu-19, která propukla začátkem roku v Číně, odkud se rozšířila do Evropy i dalších částí světa. Nakažených rychlým tempem přibývá především v Brazílii, která již má přes milion infikovaných.

Německo trápí koronavirus v maskombinátech

V Německu testy potvrdily za poslední den nákazu koronavirem u 601 dalších lidí. Je to méně než páteční údaj, kdy bylo nově infikovaných 770, ale znatelně více než v předchozích dnech, kdy bylo nových případů méně než 400. Dalších 11 lidí na komplikace provázející onemocnění covid-19 zemřelo, celková smrtelná bilance činí k dnešku 8 883. Vyplývá to z poslední statistiky zveřejněné Institutem Roberta Kocha (RKI).

Celkem se od začátku epidemie virem SARS-CoV-2 v Německu nakazilo 189 135 osob, přes 174 000 z nich už se vyléčilo.

V posledních týdnech trápí Německo výskyt koronaviru v řadě masokombinátů. Na jatkách firmy Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück, která jsou jedna z největších v celém Německu, hygienici ve čtvrtek evidovali 730 infikovaných. Firma i celé odvětví čelí kritice kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám zaměstnanců ze zahraničí, kteří žijí ve stísněných prostorech ve společných ubytovnách. 

Dalším lokálním ohniskem je obytný komplex v Göttingenu ve spolkové zemi Dolní Sasko, kde se koronavirem nakazilo 100 lidí. Úřady proto nařídily týdenní karanténu 700 tamních obyvatel.

Nejvíce nakažených v rámci Německa s více než 47 800 případy hlásí Bavorsko, které sousedí s Českem, 40 372 Severní Porýní-Vestfálsko, nejlidnatější spolková země, a 35 272 infikovaných pak eviduje Bádensko-Württembersko.

27 nových případů nákazy v Číně

V pevninské Číně bylo za poslední den zjištěno dalších 27 nových případů nákazy koronavirem, z toho 22 v Pekingu. Uvedla to v sobotu  agentura Reuters s odvoláním na údaje čínské Národní zdravotnické komise.

O den dříve z 32 nových případů bylo 25 v hlavním městě, kde se tento týden po odhalení nového ohniska infekce obnovovala karanténní opatření, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy. V nové vlně epidemie, kterou podle čínských úřadů vyvolal virus dovezený z Evropy, se v Pekingu už nakazilo přes 200 lidí.

Pevninská Čína, která nezahrnuje Hongkong a Macao, také ohlásila sedm nových případů lidí, kteří se nakazili koronavirem, ale nevykazují žádné příznaky onemocnění covidem-19. O den dříve bylo takových případů pět. Čínské úřady nezahrnují tyto asymptomatické případy do oficiální bilance.

Celkový počet zjištěných infekcí od počátku šíření covidu-19 narostl na 83 352. Oficiální bilance obětí koronaviru se v Číně už delší dobu nemění a zůstává na 4634 mrtvých.

Velké srovnání příjmů v Česku a Evropě: stále jsme platoví otloukánci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Proč Češi berou méně než na Západě? Experti říkají, že vyrábíme s nižší přidanou hodnotou a dodávají, že Německo...

Jak starý je váš pes? Roky psího života se násobí podle velikosti rasy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeden psí rok = sedm lidských. Omyl! Podle amerických vědců zažitá rovnice neplatí. Váš hafan je možná daleko starší,...

Řidiči nadýchají po housce i Birellu. Policie je na výmluvy zvyklá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stačí si dát na benzince k svačině hamburgerovou housku, zapít ji nealko pivem – a při následné kontrole můžete jen...