Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brazilská lékařka zabíjela pacienty, aby uvolnila lůžka. Zemřelo 300 lidí

Svět

  12:58
BRASÍLIA - Lékařka brazilské nemocnice je obžalována z vraždy sedmi pacientů, čelí však obviněí, že zabila více než tři sta lidí. Pacienty měla odpojit od kyslíkové bomby, aby uvolnila nemocniční lůžka, na nichž leželi nevyléčitelně nemocní.
Operace střeva - ilustrační foto.

Operace střeva - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lékařka Virgínia Soaresová v Evangelické nemocnici ve městě Curitiba údajně snížila přívod kyslíku do těla z respirátoru a současně jim podala smrtící dávku léku na snížení svalového napětí. Vyšetřovatel Mário Lobato v televizním rozhovoru prohlásil, že obviněná si "hrála na Boha" a osobně rozhodovala, kteří z pacientů mají zemřít, aby uvolnili v nemocnici lůžka.

"Dvacet případů smrti již bylo uzavřeno a stále prošetřujeme téměř 300 dalších," citoval Lobata deník Daily Mail. Některé z předpokládaných obětí byly krátce před smrtí prý při vědomí a běžně komunikovaly. Podle Lobata v jednom z případů pacient požádal sestru o šálek vody, a když se vrátila, nalezla ho již mrtvého.

V čele nemocnice 
Podezřelá lékařka údajně podávala obětem lék Pavulon, který se používá při chirurgických zákrocích a uvolňuje většinu svalů, včetně dýchacích. Příjemce pak musí dostávat umělé dýchání tak dlouho, než může zase normálně sám dýchat.

Virgínia Soaresová de Souza, která působila rovněž jako ředitelka nemocnice na východě Brazílie, byla zatčena v únoru společně s dalšími třemi lékaři a zdravotní sestrou v souvislosti s předčasným úmrtím řady údajně nevyléčitelných pacientů. Obhájce lékařky Elias Mattar Assad je přesvědčen, že dokáže její nevinu.

V roce 2008 byl v České republice odsouzen na doživotí ošetřovatel z havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka, který byl usvědčen z vraždy sedmi lidí a z deseti pokusů o vraždu. Pacientům v bezvědomí píchal silné dávky heparinu, proto vešel do dějin kriminalistiky pod přezdívkou "heparinový vrah".

Jako motiv Zelenkova jednání se uvádí vzrušení pramenící z krizové situace kolem umírajícího pacienta a následné aktivity nemocničního personálu či snaha zmást lékaře a dokázat, že je lepší než oni.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat