Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brazilská policie rozehnala stávkující. Tři dny před mistrovstvím

Svět

  15:50aktualizováno  17:25
SAO PAOLO - Brazilská pořádková policie v pondělí použila slzný plyn proti demonstrujícím zaměstnancům metra v Sao Paulu, kteří stávkují za zvýšení platů. K nátlakové akci si pracovníci vybrali období těsně před mistrovstvím světa ve fotbale, do jehož zahájení zbývají tři dny. Hrozí, že narušení provozu metra vážně zkomplikuje přístup fanoušků k fotbalovým zápasům.

Brazilská policie zasahuje proti stávkujícím v metru. foto: YoutubeReprofoto

Podle stanice BBC se s policií střetlo asi 300 demonstrantů, které policie za použití slzného plynu rozehnala v prostorách stanice Ana Rosa. Vedení metra následně oznámilo, že propustilo šest desítek zaměstnanců, kvůli čemuž hrozí další nárůst napětí. Odboráři poté oznámili, že po 18. hodině SELČ hodlají hlasovat o budoucnosti stávky.

Prezidentka: Zmaření mistrovství nedovolím

Zaměstnanci metra předtím dali najevo, že je od stávky neodradí ani nedělní verdikt soudu pro pracovní spory, který ji označil za protiprávní. Do sporu se vložila i brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, která prý nedovolí, aby násilné demonstrace zmařily mistrovství. "Mistrovství světa není záminka, abychom stávkovali. Chceme obnovit jednání," řekl šéf odborové organizace zaměstnanců metra Paulo Pasin.

Pokud by stávka pokračovala i ve čtvrtek, kdy se chystá v Sao Paulu zahajovací zápas mistrovství světa, znamenalo by to zásadní komplikaci pro desetitisíce fanoušků, neboť metro je zdaleka nejrychlejším dopravním prostředkem k cestě na stadion stojící daleko mimo centrum města.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejně jako v pátek a o víkendu se i v pondělí vytvořily v ulicích nejlidnatějšího brazilského města mnohakilometrové kolony a řidiči se úseky trvajícími obvykle několik desítek minut sunuli více než tři hodiny. Podle místní dopravní policie činí dnešní délka kolon dohromady okolo 200 kilometrů, což je více než ve víkendových dnech, avšak méně než v pátek, který se s kolonami dlouhými na 300 kilometrů stal jedním z "nejucpanějších" dnů v historii města.

Marný pokus o domluvu

Odboráři se o víkendu ani na další pokus nedohodli s městem na požadovaném zvýšení mezd. Stávkující žádají přilepšení o nejméně 12,2 procenta a v pátek odmítli nabídku na zvýšení mezd o 9,5 procenta. Šéf odborářů dopravního podniku navíc v sobotu podle deníku ABC pohrozil, že v případě neúspěchu jednání jsou odbory před šampionátem připraveny vyhlásit generální stávku.

Na pondělí zaměstnanci metra chystají protestní pochod do centra města, k němuž se připojí také demonstrující bezdomovci a další organizace, díky čemuž organizátoři očekávají mnohatisícovou účast.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...