7. dubna 2018 7:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazilský exprezident Lula se prý nebude bránit zatčení

Bývalý brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva zdraví své podporovatele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva zdraví své podporovatele. | foto: ČTK

Sao Paulo Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který se v pátek odmítl dobrovolně vydat policii, setrvává v odborové centrále ocelářů na předměstí nejlidnatějšího brazilského města Sao Paulo. Jeden z představitelů Lulovy Strany pracujících řekl agentuře AFP, že exprezident má v úmyslu strávit v centrále noc. Lulův obhájce José Roberto Batochio prohlásil, že jeho klient se nebude vzpírat případnému zatčení. Před centrálou se ale shromáždily stovky příznivců exprezidenta, z nichž někteří jsou podle médií připraveni Lulu bránit.

Obviněný brazilský exprezident Lula odmítá dobrovolně se policii vydat

Do pátečních 22:00 SELČ se měl Lula podle nařízení federálního soudce Sergia Mora dostavit na policii v asi 400 kilometrů vzdáleném jihobrazilském městě Curitiba, aby nastoupil výkon dvanáctiletého trestu vězení. K tomu byl zatím nepravomocně odsouzen za korupci. Místo toho se zhruba půl hodiny před vypršením lhůty ukázal v okně odborové centrály a pozdravil davy svých stoupenců. 

Agentura Reuters uvedla, že Lulův právní tým se v noci na sobotu SELČ znovu obrátil na nejvyšší soud a požádal ho, aby pozastavil platnost nařízení soudu nižší instance, podle něhož má exprezident nastoupit výkon vězeňského trestu. Lulovi obhájci se již v pátek pokusili oddálit exprezidentův nástup do vězení pomocí nové stížnosti k nejvyššímu soudu, ten jí však nevyhověl.

Mluvčí federálního soudu v Curitibě nicméně agentuře AFP řekla, že Lula není považován za uprchlíka před zákonem. „Dostal možnost vydat se sám úřadům bez intervence policie. Ale všichni vědí, kde je, neskrývá se, není to uprchlík,“ prohlásila mluvčí.

Lula znovu kandiduje na prezidentský post

Lulova kauza je ostře sledována i kvůli tomu, že je podle průzkumů jasným favoritem říjnových prezidentských voleb. Lula má sice ještě možnost odvolání, to mu však již nezaručuje setrvání na svobodě a možnost kandidovat. Poslední slovo v otázce jeho kandidatury bude mít nejvyšší volební komise, očekává se ale, že ji kvůli verdiktu soudu neumožní.

Lula čelí několika obviněním z korupce. Loni v červenci se stal prvním exprezidentem Brazílie, který byl za korupci odsouzen do vězení. Jeho kauza se týká luxusního bytu ve městě Guarujá, který podle soudu dostal jako úplatek od stavební firmy OAS.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz