9. září 2019 7:11, aktualizováno  16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazilský prezident Bolsonaro podstoupil úspěšnou operaci kvůli loňskému pobodání

Jair Bolsonaro během oslav dne brazilské nezávislosti. Poté podstoupil úspěšnou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jair Bolsonaro během oslav dne brazilské nezávislosti. Poté podstoupil úspěšnou... | foto: Reuters

Rio de Janeiro Brazilský prezident Jair Bolsonaro v neděli podstoupil úspěšnou operaci související s loňským pobodáním do břicha během volební kampaně. Operace, jejímž účelem byla náprava břišní kýly, trvala pět hodin. Čtyřiašedesátiletý pravicový prezident by měl zůstat v nemocnici nejméně pět dní, v pondělí však v krátkém videu uvedl, že se chce do práce vrátit už v úterý, informovala agentura Reuters.

Bolsonaro nastoupil do nemocnice v sobotu poté, co se zúčastnil oslav dne brazilské nezávislosti. Nedělní operace byla už čtvrtou od incidentu z volební kampaně. Prezidentský mluvčí Otávio Rego Barros uvedl, že hlava státu operaci podstoupila v nemocnici Vila Nova Star v Sao Paulu. 

Podle operujícího lékaře Antónia Maceda by měl Bolsonaro zůstat nejméně pět dní v nemocnici, přičemž bude jíst jen tekutou stravu. „Lidé, beru si volno jen v pondělí. Zítra jdu zpátky do práce,“ uvedla však v pondělí hlava státu ve videu. Prezidenta měl až do čtvrtka v úřadě zastupovat viceprezident Hamilton Mourão. Z videa není jasné, zda se Bolsonaro chystá už v úterý převzít zpět i svou funkci.

08.září 2019 v 22:37, příspěvek archivován: 09.září 2019 v 15:59

My friend @jairbolsonaro, I am glad that your surgery was successful. Wishing you a full recovery, and success to you and to the Brazilian people. Happy Independence Day!

Bolsonaro byl pobodán do břicha loni v září, když ho nesl dav na předvolebním mítinku. Pachatel činu, čtyřicetiletý nezaměstnaný Adélio Bispo de Oliveira, uvedl, že měl k útoku „osobní důvody“ a že jednal na „boží příkaz“. Někdejšímu radikálnímu stoupenci levicové Strany socialismu a svobody soud přikázal pobyt ve vězeňském psychiatrickém zařízení.

prezidenta Bolsonara

Jair Bolsonaro slibující skoncovat s érou vlády tradičních stran.
Brazilský prezidentský kandidát Jair Bolsonaro.
ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.