Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazilští důstojníci vnímají Francii jako hrozbu. Bojí se možné invaze do Amazonie v roce 2035

Za větší počet požárů může podle expertů nejen sucho či klimatické změny, ale i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za větší počet požárů může podle expertů nejen sucho či klimatické změny, ale i... | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Vztahy mezi Brasilií a Paříží zůstávají napjaté. Brazilská armádní elita dokonce počítá s tím, že se Francie stane do dvaceti let let největší hrozbou Brazílie a v roce 2035 by mohla provést invazi do amazonského pralesa.

Když si loni v srpnu šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron postěžoval, že jeho brazilský protějšek Jair Bolsonaro nečiní nic proti masivním požárům v amazonském pralese, nemohl tušit, jaký dopad budou jeho slova mít. Bolsonaro kritizoval Macronovu o 24 let starší manželku, při OSN si stěžoval na „kolonialistické myšlení“ Francie a teď se ukazuje, že obliba Francie klesla i u brazilských důstojníků.

Přinejmenším to naznačuje uniklý vojensko strategický dokument nazvaný „Obranné scénáře 2040“, který se dostal do rukou redaktorů deníku Folha de Sao Paulo. Pětačtyřicetistránkový dokument vznikl na základě rozhovorů s 500 generály a vysoce postavenými důstojníky, kteří s autory sdíleli své největší obavy.

Ukázalo se, že Francie je podle čtyř hlavních scénářů, sestavených na základě rozhovorů, vždy v roli hlavní hrozby. Představitelé brazilské armády se podle interního dokumentu shodli, že by země galského kohouta mohla v roce 2035 požadovat intervenci OSN na území patřící domorodým kmenům v amazonském pralese a vojenský zásah by mohl být veden z Francouzské Guyany.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro se opřel do enviromentálních organizací.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro se opřel do enviromentálních organizací.

Brazilský deník dále upozornil, že se mezi těmito „možnými plány budoucího vývoje“ objevovaly i „poblouzněné hypotézy“ jako organizovaný útok koronaviry na festivalu Rock in Rio v roce 2039, který by měli mít na svědomí „jihovýchodoasijští ultranacionalisté“. Výstupy z tohoto dokumentu se přitom měly promítnout do národní bezpečnostní strategie.

Nesmysl napsaný amatéry

„Je to nesmysl napsaný amatéry. Jak by mohla Francie jít do války s Brazílií, když je to hlavní vojenský partner Brazílie?“ uvedl pro časopis Veja ředitel Institutu mezinárodních vztahů (Ifrice) Rubens Barbosa. „Je tam mnoho nesrovnalostí,“ dodal pro AFP šéf serveru Defesanet Nelson During, podle něhož je dokument velice ovlivněn „hádkou Macrona s Bolsonarem“.

Francie je v současnosti „hlavním vojenským partnerem“ Brazílie, na což upozornila jen pár hodin po zveřejnění článku francouzská ambasáda v Brasilii na Twitteru. V mírně ironickém příspěvku zaměstnanci tiskového oddělení „projevili uznání bezmezné představivosti“ vojenských elit a dodali, že Francie má s Brazílií „blízký a přátelský vztah po několik dekád a země pravidelně provádějí společná cvičení na denní bázi“.

Země také v posledních letech uzavřely zásadní partnerské dohody ohledně dodávek ponorek a vrtulníků i ekonomické partnerství, které zajišťuje výměnu zboží o objemu sedmi miliard eur ročně.

Podle brazilského ministerstva vnitra je dokument jen „prvním návrhem studie“ a „nereprezentuje vládní pohled“. Řada dalších scénářů v dokumentu ale odpovídala Bolsonarově agendě, upozornil server France 24.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...