Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Breivik brzy změní vězení, na univerzitu ho teď nepřijmou

Svět

  21:10
OSLO - Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik, který při atentátech 22. července 2011 v oblasti metropole Osla zavraždil 77 lidí, nebude zatím přijat na univerzitu. Nemá k tomu odpovídající kvalifikaci.

Anders Breivik u soudu. foto: Reuters

Informoval o tom dnes list Dagbladet. Podle norských médií se odsouzený masový vrah rovněž v brzké době přestěhuje do jiného vězeňského zařízení. Breivik si nedávno zažádal o přijetí ke studiu politologie na univerzitě v Oslu. Věznice Ila, kde v současné době pobývá, proti tomu nic nenamítala. Univerzita nicméně nakonec Breivika odmítla, protože nemá složené potřebné zkoušky ze střední školy.

Breivik opustil obchodní školu, kterou studoval, na začátku třetího ročníku, takže nemá ukončené středoškolské vzdělání. Podle deníku Dagbladet Breivik předměty ze střední školy ve vězení dohání, nesložil ale mimo jiné zkoušku z matematiky. Rektor univerzity Ole Petter Ottersen uvedl, že škola Breivikovi zaslala standardní dopis, v němž vysvětluje své odmítnutí. "Závěr je, že nebyl shledán dostatečně kvalifikovaným k zahájení studia politických věd," konstatoval Ottersen. Zpráva, že by chtěl Breivik studovat na univerzitě, vzbudila mezinárodní pozornost. Někteří přednášející univerzity na Breivikovo přání reagovali ostrými slovy a vyjádřili se, že nechtějí mít s teroristou nic společného.

ČTĚTE TAKÉ:

Rektor Ottersen nicméně opakovaně zdůraznil, že univerzita nemůže odmítnout nikoho, pokud dotyčný splní předpoklady pro studium. Pokud by Breivik byl v budoucnu na univerzitu přijat, musel by se ovšem spokojit se samostudiem ve své cele. Také zkoušky by skládal ve věznici.

Nyní odsouzený pobývá v káznici Ila nedaleko Osla. Podle norských médií by se ale měl brzy přestěhovat do věznice ve městě Skien jižně od norské metropole. Stěhování se uskuteční z rutinních bezpečnostních důvodů, sdělila norská policie. V přísně střeženém vězení v Skienu Breivik již chvíli pobýval. Podle policie má být i nynější stěhování jen dočasné. Jak dlouho Breivik ve Skienu zůstane, policie neřekla. Uvedla jen, že opatření nemá souvislost s jeho stížnostmi, které kvůli podmínkám svého věznění podává. Podle agentury DPA je běžné, že úřady vězně typu Breivika čas od času přemístí do jiného zařízení.

Breivik 22. července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. O dvě hodiny později radikál postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. Nyní si ve vězení odpykává 21letý trest s možností prodlužování až na doživotí.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...