Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Breivik: Chtěl jsem uříznout hlavu premiérce

Svět

  14:19aktualizováno  15:55
OSLO - Norský atentátník Anders Behring Breivik plánoval na ostrově Utöya povraždit úplně všechny. Navíc chtěl nožem uříznout hlavu někdejší socialistické premiérce Gro Harlem Brundtlandové. Prohlásil to u soudu, který pokračuje čtvrtý den. Na ostrově bylo v den útoku 560 lidí, Breivik jich zastřelil 69. U ostatních předpokládal, že se utopí ve vodě, když před ním naskákali do vody.

Cenzurováno redakcí. Redakce serveru Lidovky.cz se rozhodla, že už nebude zveřejňovat tvář masového vraha Breivika

"Cílem nebylo zabít 69 lidí, cílem bylo zabít všechny," prohlásil Breivik. Nejlákavějším terčem pro něj byla Brundtlandová, té chtěl uříznout nožem hlavu a nafilmovat to. V osudný den Brundtlandová navštívila ostrov Utöya jen několik hodin před masakrem.

PŘEČTĚTE SI, PROČ LIDOVÉ NOVINY NEUKÁŽOU BREIVIKOVU TVÁŘ:

Dalším na řadě byl šéf socialistické mládeže Eskil Pedersen, tvrdí Breivik. Ostatní, kteří byli na ostrově, chtěl vyděsit a se zbraní v ruce nahnat do vody. "Doufal jsem, že se utopí," uvedl masový vrah o masakru, který prý původně chtěl nafilmovat, ale nepodařilo se mu to, protože si nemohl koupit iPhone.

Breivik také plánoval celkem tři pumové útoky proti norským institucím, po nichž měla následovat střelecká akce. Kromě úřadu vlády mělo být terčem také sídlo vládní Norské dělnické strany. Jako třetí cíl zvažoval budovu parlamentu, radnici v Oslu, královský palác či redakci velkých novin. Dvě nálože o hmotnosti jedné tuny a jedna stokilová bomba měly být nastraženy v automobilech.

Atentátník chtěl také zabít celou norskou vládu, včetně premiéra.

Královský palác jako cíl atentátu Breivik podle svých slov okamžitě zamítl, protože je příznivcem monarchie. Některé další možné terče, včetně redakce největšího norského deníku Aftenposten, se mu prý nezdály vhodné, protože by exploze zabila příliš mnoho civilistů.

Bývalá norská premiérka Gro Harlem Brundtlandová a bývalý americký prezident Jimmy Carter

Zabýval se nicméně i úvahami napadnout takzvaný Blitz-huset, který je útočištěm levicových radikálů, redakci listu Dagbladet, Verdens Gang, veřejnoprávní televizi NRK nebo každoroční národní novinářskou konferenci.

Hraním počítačových her se připravoval na přestřelku s policií

Před útoky prý Breivik obezřetně prozkoumával terén, aby zjistil slabá místa svých cílů. Asi osmkrát se vydal na průzkum vládních úřadů a čtyřikrát obhlížel parlament. Mezi jednotlivými terči se chtěl přesunovat na lehkém motocyklu. Vzhledem k tomu, že nedokázal vyrobit před chystanými útoky více než jednu bombu, zvolil nakonec strategii počítající s jedním pumovým útokem a následnou střelbou.

ČTĚTE TAKÉ:

Již na úvod dnešního jednání Breivik konstatoval že nečekal, že se mu po pumovém atentátu na vládní úřady v centru Osla loni 22. července podaří z metropole nepozorovaně uniknout. Hraním počítačových her se připravoval na přestřelku s policií a své šance na přežití odhadoval na méně než pět procent.

Atentátník prohlásil, že očekával střet s ozbrojenou policií, když po explozi, která si vyžádala osm mrtvých, odjížděl z Osla k nedalekému ostrovu Utöya. Cestou však Breivika nikdo nezastavil a obžalovaný na ostrově pozabíjel 69 členů letního tábora mládežnického křídla sociálnědemokratické strany.

Breivik vypověděl, že od léta 2006 hrál rok nepřetržitě počítačovou hru World of Warcraft. Trávil u ní 16 hodin denně ve svém pokoji v domově své matky. Breivik se ale údajně tehdy hraním této oblíbené online strategické hry, při níž jednotliví účastníci zaujímají různé role ve fantasy světě, ještě cíleně nepřipravoval na vraždění.

Dal svým zbraním jména z norské mytologie

Jako přípravu na masakr ale později použil "střílečku" Call od Duty: Modern Warfare, u níž se učil mířit na osoby. Koupil si také za 12.000 norských korun (téměř 40.000 Kč) holografický mířící systém, na němž prováděl svůj trénink. Bezprostředně před útoky se připravoval i po fyzické stránce, plnil si batohy kamením a chodil s nimi na dlouhé túry, aby posílil zádové svalstvo.

Kvůli tomu, aby dostal potřebné povolení ke koupi zbraně, se přihlásil do střeleckého klubu. Pracoval rovněž na svém manifestu, který však podle dnešního Breivikova přiznání z 60 procent tvoří materiál opsaný od jiných evropských autorů.

Breivik dnes také prozradil, že dal svým zbraním jména z norské mytologie, která na ně napsal runovým písmem. Pušku nazval Gungnir podle oštěpu hlavního boha severské mytologie Ódina, pistoli pojmenoval Mjölner podle kladiva boha války Thóra a vůz, kterým dojel na ostrov Utöya, nazval Sleipner podle osminohého Ódinova koně.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!