Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Breivik není žádný psychotik, tvrdí nový posudek

Svět

  14:45
OSLO - Debata o trestní odpovědnosti norského atentátníka Anderse Behringa Breivika nabírá překvapivý obrat. Podle nového lékařského posudku Breivik netrpí schizofrenií, což je v příkrém rozporu s dřívějším lékařským posudkem, na jehož základě se měl Breivik vyhnout vězení.

Anders Behring Breivik foto: Reuters

Podle nového lékařského posudku, o kterém dnes informovala norská média, totiž netrpí dvaatřicetiletý muž, který má na svědomí 77 lidských životů, schizofrenií ani není psychotický. K tomuto závěru dospěli tři norští psychologové a jeden psychiatr, kteří Breivika sledovali po celou dobu jeho pobytu ve vazbě. Breivik podle nich nepotřebuje žádné léky, ani nevykazuje sebevražedné sklony.

Breivik byl údajně nepříčetný

Další prošetření
Jejich vyšetřování je v příkrém rozporu s dřívějším lékařským posudkem. Dvojice soudních znalců v listopadu zveřejnila závěry lékařské zprávy, podle níž je Breivik psychotický a trpí schizofrenií. Psychiatrickou diagnózu, která označila Breivika za nepříčetného, potvrdila koncem prosince i lékařská komise zřízená norskou justicí. To by znamenalo, že by soud pravděpodobně neposlal atentátníka do vězení, nýbrž na doživotí do uzavřeného psychiatrického zařízení.

Lékařská zpráva z listopadu, podle níž Breivik trpí schizofrenií

Lékařská zpráva z listopadu, podle níž Breivik trpí schizofrenií

Kvůli lékařským dobrozdáním, která jdou zcela proti sobě, teď advokát obětí John Arild Aasen považuje za nutné další lékařské vyšetřování Breivika.

Breivik 22. července odpálil nálož ve vládní čtvrti v centru Osla a poté na nedalekém ostrově Utöya postřílel 69 účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů. Ke svým činům se přiznal, necítí se prý ale vinen. Breivik nyní čeká ve vazbě na zahájení svého procesu, které je stanoveno na 16. dubna.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat