Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Breivik telefonoval policii. Operace skončena, oznámil

Anders Behring Breivik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anders Behring Breivik | foto: Reprofoto

OSLO Dvaatřicetiletý Anders Behring Breivik, který se přiznal ke spáchání teroristických útoků z 22. července v Norsku, na závěr svého vraždění na ostrově Utöya skutečně mobilem telefonoval policii a vzdal se. Po vojensky přitom ohlásil, že "svou operaci ukončil".

Oznámila to norská média s tím, že zpětným voláním se ale policii tenkrát informaci nepodařilo ověřit. Vyšetřovatelé dnes Breivika potřetí vyslechli, o obsahu výslechu však odmítli podat informace.

"Breivik. Velitel. Organizován v antikomunistickém hnutí odporu proti islamizaci. Operace splněna, chci se vzdát (speciální jednotce) Delta," citoval z policejního záznamu deník Verdens Gang.

Hovor trval asi tři sekundy. Poté Breivik zavěsil a o minutu později byl zatčen příslušníky zásahového policejního oddílu Delta, který se mezitím na ostrově vylodil. Telefonoval proto, že viděl řetěz ozbrojených policistů pročesávat ostrov a slyšel jejich volání, jímž na sebe chtěli přilákat jeho pozornost a zabránit mu tak v dalším vraždění.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Podle listu se policie pokusila oznámení zpětným telefonátem na Breivikův mobil ověřit, ten však už nereagoval.

Policie potvrdila, že jí Breivik krátce před zatčením zavolal, obsah hovoru ale potvrdit odmítla. "Dostali jsme telefonát z mobilu Behringa Breivika, nepodařilo se nám ale ověřit, že to byl skutečně on," řekl mluvčí policie v Oslu Henning Holtaas. "Nemůžeme potvrdit, co bylo řečeno," dodal.

Podle listu spočívá určitý zádrhel v tom, že policie Breivikův mobil na ostrově vůbec nenašla. Také tuto informaci ale Holtaas odmítl komentovat. Norští vyšetřovatelé dnes Breivika již potřetí vyslýchali. Oznámil to na svých webových stránkách deník Verdens Gang, podle nějž výslech začal asi v 11:00 SELČ. Policie však odmítla uvést k věci jakékoli informace s tím, že výslech dosud trvá.

Breivikovy oběti a jejich příběhy

"Nechceme komentovat dnešní výslech. Říkáme jen, že hlavní v nynější fázi výslechů bude jejich větší konfrontačnost," řekl policejní vyšetřovatel Paal-Fredrik Hjort Kraby. První výslech se konal brzy po masakru a trval sedm hodin, druhý minulý pátek a trval 10 hodin. V něm už policie ověřovala a upřesňovala některá první doznání pachatele.

Podle náměstka komisaře Hansa Halvorsena na případu pracuje stovka vyšetřovatelů jen v Oslu a posilují je kolegové v dalších částech Norska.

V noci na dnešek začala městská správa v Oslu likvidovat záplavu květin u centrální katedrály, které tam nakladli lidé jako své vyjádření úcty obětem a protestu proti hrůznému činu. "Květinové pole" se stovkami svíček se postupně rozrostlo do rozměru 50 krát 30 metrů a začalo vadit dopravě; také květiny už vesměs zvadly a nepůsobily dobře. Kromě centrálního květinového pole vznikly spontánně menší místní "oltáříčky" s květy a svíčkami u pracovišť osmi obětí výbuchu autobomby ve vládní čtvrti města.

Starosta metropole Fabian Stang již předem oznámil, že květiny budou zkompostovány a poslouží k hnojení stálé zeleně, zbytky svíček budou recyklovány a dopisy či vzkazy obětem a ponechané dárky pro ně budou uloženy v zemském archivu, aby mohly být příležitostně vystaveny.

Křišťálová lupa 2011
,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ KOVŮ (23-28.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč