Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Breivik telefonoval policii. Operace skončena, oznámil

Svět

  13:23aktualizováno  15:09
OSLO - Dvaatřicetiletý Anders Behring Breivik, který se přiznal ke spáchání teroristických útoků z 22. července v Norsku, na závěr svého vraždění na ostrově Utöya skutečně mobilem telefonoval policii a vzdal se. Po vojensky přitom ohlásil, že "svou operaci ukončil".

Anders Behring Breivik foto: Reprofoto

Oznámila to norská média s tím, že zpětným voláním se ale policii tenkrát informaci nepodařilo ověřit. Vyšetřovatelé dnes Breivika potřetí vyslechli, o obsahu výslechu však odmítli podat informace.

"Breivik. Velitel. Organizován v antikomunistickém hnutí odporu proti islamizaci. Operace splněna, chci se vzdát (speciální jednotce) Delta," citoval z policejního záznamu deník Verdens Gang.

Hovor trval asi tři sekundy. Poté Breivik zavěsil a o minutu později byl zatčen příslušníky zásahového policejního oddílu Delta, který se mezitím na ostrově vylodil. Telefonoval proto, že viděl řetěz ozbrojených policistů pročesávat ostrov a slyšel jejich volání, jímž na sebe chtěli přilákat jeho pozornost a zabránit mu tak v dalším vraždění.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Podle listu se policie pokusila oznámení zpětným telefonátem na Breivikův mobil ověřit, ten však už nereagoval.

Policie potvrdila, že jí Breivik krátce před zatčením zavolal, obsah hovoru ale potvrdit odmítla. "Dostali jsme telefonát z mobilu Behringa Breivika, nepodařilo se nám ale ověřit, že to byl skutečně on," řekl mluvčí policie v Oslu Henning Holtaas. "Nemůžeme potvrdit, co bylo řečeno," dodal.

Podle listu spočívá určitý zádrhel v tom, že policie Breivikův mobil na ostrově vůbec nenašla. Také tuto informaci ale Holtaas odmítl komentovat. Norští vyšetřovatelé dnes Breivika již potřetí vyslýchali. Oznámil to na svých webových stránkách deník Verdens Gang, podle nějž výslech začal asi v 11:00 SELČ. Policie však odmítla uvést k věci jakékoli informace s tím, že výslech dosud trvá.

Breivikovy oběti a jejich příběhy

"Nechceme komentovat dnešní výslech. Říkáme jen, že hlavní v nynější fázi výslechů bude jejich větší konfrontačnost," řekl policejní vyšetřovatel Paal-Fredrik Hjort Kraby. První výslech se konal brzy po masakru a trval sedm hodin, druhý minulý pátek a trval 10 hodin. V něm už policie ověřovala a upřesňovala některá první doznání pachatele.

Podle náměstka komisaře Hansa Halvorsena na případu pracuje stovka vyšetřovatelů jen v Oslu a posilují je kolegové v dalších částech Norska.

V noci na dnešek začala městská správa v Oslu likvidovat záplavu květin u centrální katedrály, které tam nakladli lidé jako své vyjádření úcty obětem a protestu proti hrůznému činu. "Květinové pole" se stovkami svíček se postupně rozrostlo do rozměru 50 krát 30 metrů a začalo vadit dopravě; také květiny už vesměs zvadly a nepůsobily dobře. Kromě centrálního květinového pole vznikly spontánně menší místní "oltáříčky" s květy a svíčkami u pracovišť osmi obětí výbuchu autobomby ve vládní čtvrti města.

Starosta metropole Fabian Stang již předem oznámil, že květiny budou zkompostovány a poslouží k hnojení stálé zeleně, zbytky svíček budou recyklovány a dopisy či vzkazy obětem a ponechané dárky pro ně budou uloženy v zemském archivu, aby mohly být příležitostně vystaveny.

Křišťálová lupa 2011
Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...