Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Breivika možná zavřou do nejluxusnějšího vězení na světě

Cela věznice Halden Fengsel, kde zřejmě stráví Breivik příštích 20 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cela věznice Halden Fengsel, kde zřejmě stráví Breivik příštích 20 let. | foto: profimedia.cz

OSLO/PRAHA Cely, které jsou vybaveny designovým nábytkem, miniledničkou, LCD televizí a mají vlastní koupelnu. Vypadají spíš jako pokoje v hotelu, na oknech nejsou mříže. Norský terorista Anders Behring Breivik by za vraždu 76 lidí mohl pykat právě zde.

Věznice Halden se umisťuje na prvních místech v různých žebříčcích nejhumánnějších a nejluxusnějších vězení světa. Ve věznici přitom "sedí" ty nejhorší zločinci z celého Norska, zejména vrazi a násilníci.

Norská tragédie v obrazech - podívejte se ZDE:

Žena truchlí na místě výbuchů v Oslu.

V roce 2010 vězení nacházející se u lesa nedaleko Osla otevřel král Harald V., uvnitř je nahrávací studio, trasy pro jogging a na pozemku jsou dva malé domky, kam se můžou uchýlit vězni, kterým dovolí návštěvy přes noc. Na každých 12 vězňů připadá jeden obývací pokoj a kuchyňka.

ČTĚTE TAKÉ:

Stráže se tam pohybují často neozbrojené, občas si s vězni zahrají třeba basketbal nebo volejbal, nebo s nimi obědvají u jednoho stolu. Polovinu zaměstnanců tvoří ženy, prý proto, že díky jejich přítomnosti nejsou vězni tak agresivní, píše britský Daily Telegraph.

Vězni v Halden Fengsel mají k dispozici i knihovnu.

Deník připomíná, že oproti tvrdému režimu v britských či amerických věznicích mají v této i "kuchyňskou laboratoř", kde vězni pod dohledem odborníků absolvují kurzy vaření.

Věznice Halden Fengsel, kde zřejmě stráví Breivik příštích 20 let.

"V norském vězeňství klademe důraz na lidská práva a úctu," řekl král při loňském otevření vězení. Podle něj Norsko chce, aby vězni odcházeli jako "lepší lidé".

Stovky Čechů uctily památku obětí

Jedna svíce, svazek bílých růží a stránky plné bolesti, soucitu i podpory. Na norském velvyslanectví v Praze v pondělí a dnes stovky lidí podepsaly kondolenční knihy vystavené k uctění památky obětí pátečních útoků v Norsku.

Dveře si na velvyslanectví v pražské Hellichově ulici podávali zástupci diplomatických misí v ČR a nejrůznějších českých politických i společenských organizací. Především ale přicházeli norští návštěvníci Prahy a čeští občané, pro které není norská hrůza jen vzdálenou mediální událostí.


To, ale jestli Breivik skončí nakonec právě zde, ještě není úplně jisté. Otázkou je, jestli Norové snesou představu, že pachatel dvou masakrů pyká v tak luxusním zařízení, píše Daily Telegraph.

Norská justice zkoumá, zda by bylo možné Breivika obvinit ze zločinů proti lidskosti, za což by mohl být odsouzen až k 30 letům vězení. V případě odsouzení kvůli terorismu by dostal jen 21 let. Podle norského trestního řádu je od roku 2008 možné stíhat za zločiny proti lidskosti v případech pronásledování lidí kvůli jejich politickému přesvědčení, vysvětluje norský deník Aftenposten.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...