Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bretagne na poslední cestu doprovodilo salutování. Odešel poslední záchranářský pes z 11. září

Svět

  5:00
HOUSTON/PRAHA - Když jí byly dva roky, vydala se spolu s desítkami dalších speciálně vycvičených psů ze všech koutů USA, do centra New Yorku. Zlatý retrívr Bretagne pomáhala hledat v troskách World Trade Center živé i mrtvé oběti teroristických útoků z 11. září 2001. V pondělí Bretagne svoji službu skončila. Šestnáctiletá fenka musela být kvůli zdravotním problémům uspána. Na poslední cestu se vydala jako hrdinka.

Záchranářský pes Bretagne. foto: ČTK

V troskách obchodního centra pracovala Bretagne v roce 2001 se svojí majitelkou a cvičitelkou Denise Corlissovou 10 dní. Ostatní záchranáři na Bretagne vzpomínali jako na psa, který „svou práci bral vážně, ale sebe až tolik ne. Vždy byla připravena si hrát, nechat se drbat na břichu. Když šlo ale o vyhledávání, vždy poslechla a vběhla do chaoticky navršených a nebezpečných trosek,“ citoval server www.theatlantic.com.

Podle serveru CNN měla Bretagne důležitou roli i pro zasahující hasiče. Její hravá povaha byla pro záchranáře, kteří často přišli o mnoho kolegů, útěchou.

Bretagne byl pravděpodobně posledním žijícím záchranářským psem, který zažil...
Poslední rozloučení se psem Bretagnem.

Corlissová, dobrovolná hasička z Harris County v Texasu, si Bretagne vzala v jejích osmi týdnech. Dvojice brzy získala certifikát FEMA (Federální agentury pro zvládání krizí). Bretagne byla nasazena i po řádění hurikánů Ivan (2004), Rita (2005), a Katrina (2005), i dalších katastrofách.

Z aktivní záchranářské služby pro celé Spojené státy byla vyřazena v roce 2009, ale dále se zúčastňovala akcí s hasičským sborem v Harris County. Dále byla používána v místních školách, kde pomáhala studentům s nemocemi jako autismus.

Bretagne byla nejstarším přežívajícím záchranářským psem z 11. září. V roce 2014 se na místa, kde hledala oběti, vrátila při návštěvě památníku a muzea věnovaného právě teroristického útoku, při kterém zahynulo téměř 3000 lidí.

Minulý týden jí začaly selhávat ledviny a nebyla schopná tři dny přijímat potravu. Corlissová věděla, že je na čase rozloučit. V pondělí odvezla Bretagne k veterináři, který ji navždy uspal. Předtím Bretagne prošla špalírem hasičů, který jí salutoval. Její pozůstatky opouštěly kliniku zabalené v americké vlajce.

Bretagne a D. Corlissová po dvanáctihodinové směně v troskách WTC.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat