Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bretagne na poslední cestu doprovodilo salutování. Odešel poslední záchranářský pes z 11. září

Záchranářský pes Bretagne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranářský pes Bretagne. | foto: ČTK

HOUSTON/PRAHA Když jí byly dva roky, vydala se spolu s desítkami dalších speciálně vycvičených psů ze všech koutů USA, do centra New Yorku. Zlatý retrívr Bretagne pomáhala hledat v troskách World Trade Center živé i mrtvé oběti teroristických útoků z 11. září 2001. V pondělí Bretagne svoji službu skončila. Šestnáctiletá fenka musela být kvůli zdravotním problémům uspána. Na poslední cestu se vydala jako hrdinka.

V troskách obchodního centra pracovala Bretagne v roce 2001 se svojí majitelkou a cvičitelkou Denise Corlissovou 10 dní. Ostatní záchranáři na Bretagne vzpomínali jako na psa, který „svou práci bral vážně, ale sebe až tolik ne. Vždy byla připravena si hrát, nechat se drbat na břichu. Když šlo ale o vyhledávání, vždy poslechla a vběhla do chaoticky navršených a nebezpečných trosek,“ citoval server www.theatlantic.com.

Podle serveru CNN měla Bretagne důležitou roli i pro zasahující hasiče. Její hravá povaha byla pro záchranáře, kteří často přišli o mnoho kolegů, útěchou.

Bretagne byl pravděpodobně posledním žijícím záchranářským psem, který zažil...
Poslední rozloučení se psem Bretagnem.

Corlissová, dobrovolná hasička z Harris County v Texasu, si Bretagne vzala v jejích osmi týdnech. Dvojice brzy získala certifikát FEMA (Federální agentury pro zvládání krizí). Bretagne byla nasazena i po řádění hurikánů Ivan (2004), Rita (2005), a Katrina (2005), i dalších katastrofách.

Z aktivní záchranářské služby pro celé Spojené státy byla vyřazena v roce 2009, ale dále se zúčastňovala akcí s hasičským sborem v Harris County. Dále byla používána v místních školách, kde pomáhala studentům s nemocemi jako autismus.

Bretagne byla nejstarším přežívajícím záchranářským psem z 11. září. V roce 2014 se na místa, kde hledala oběti, vrátila při návštěvě památníku a muzea věnovaného právě teroristického útoku, při kterém zahynulo téměř 3000 lidí.

Minulý týden jí začaly selhávat ledviny a nebyla schopná tři dny přijímat potravu. Corlissová věděla, že je na čase rozloučit. V pondělí odvezla Bretagne k veterináři, který ji navždy uspal. Předtím Bretagne prošla špalírem hasičů, který jí salutoval. Její pozůstatky opouštěly kliniku zabalené v americké vlajce.

Bretagne a D. Corlissová po dvanáctihodinové směně v troskách WTC.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?