Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Brexit se podle Mayové neobejde bez obtížných rozhodnutí. Dohoda je mrtvá, zní ze Severního Irska

Svět

  11:46aktualizováno  13:52
Londýn - Odchod Spojeného království z Evropské unie se neobejde bez obtížných rozhodnutí, ústupky činí nejen Londýn, ale i Brusel. V projevu k poslancům Dolní sněmovny to ve čtvrtek prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Zdůraznila přitom, že návrh dohody podpořený ve středu jejím kabinetem je stále jen návrhem, nikoli konečnou verzí.

Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády. foto: Reuters

Otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která je pro EU i Británii klíčová, může být podle Mayové vyřešena v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Spojeným královstvím a EU. Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že předložený návrh nesplňuje žádnou z podmínek získání labouristické podpory.

Tusk svolal mimořádný summit EU. Na něm má vzniknout finální dohoda o brexitu

Mayová v parlamentu připustila, že kabinet se nadále připravuje i na možnost neřízeného odchodu z unie bez dohody. Zvážit setrvání Británie v EU ale premiérka odmítá.

„Volba je jednoduchá. Můžeme si vybrat odchod bez dohody, podstoupit riziko neuskutečnění brexitu, nebo se sjednotit a podpořit tu nejlepší dohodu, která mohla být dojednána,“ prohlásila v emotivním projevu premiérka.

‚Současný návrh dohody je stále jen návrhem.‘

Zdůraznila, že současný návrh brexitové dohody je stále jen návrhem. „Ten nás ale posouvá blíže ke skutečné dohodě,“ řekla. Upozornila, že EU dala Londýnu jasně najevo, že si nemůže dojednat podmínky na míru, takže poslanci mohou zapomenout na to, že by Británie mohla následovat norský či kanadský model.

Mayová uznala, že brexitový proces je nepříjemný, ale je přesvědčena, že lze dosáhnout dobré dohody, která bude v zájmu Británie. Dodala, že je také přesvědčena o možnosti učinit pro Británii správná, i když nesnadná rozhodnutí. „Mám odpovědnost vůči obyvatelům každé části naší země a tomu hodlám dostát,“ řekla.

S unií chce ministerská předsedkyně dál intenzivně jednat, aby zajistila nejlepší možný rámec budoucích vztahů. Právě touto cestou by se podle ní mohla vyřešit i otázka meziirských hranic. Z podmínek takzvané irské pojistky, která má zajistit volnou hranici mezi Irskem a Severním Irskem, není podle Mayové spokojená ani Británie, ani EU.

Premiérka se v parlamentu bránila tvrdé kritice z vlastních řad i od opozice. Ekonomický komentátor televize ITV Robert Peston na twitteru položil otázku, zda se Mayové a jejího plánu vůbec někdo zastane, neboť každý poslanec vystoupil s kritickým komentářem. „Je trýznivé to sledovat,“ dodal.

‚Předložený návrh nesplňuje podmínky labouristů.‘

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn premiérce vyčetl, že její vláda se zmítá v chaosu a že předložený návrh brexitové dohody nesplňuje žádnou ze šesti podmínek k získání labouristické podpory. Labouristé chtějí mimo jiné silné budoucí vztahy z EU a zachování stejných výhod, jako má země nyní díky jednotnému unijnímu trhu a celní unii.

Vlna rezignací kvůli brexitu. V Británii končí ministr pro brexit, ministryně práce i klíčový tajemník

„Pokud Dominic Raab nemohl dohodu podpořit, poslanci tak také nemohou učinit,“ řekl Corbyn s odkazem na ministra pro brexit Raaba, který ve čtvrtek odstoupil. „Odchod bez dohody není řešením,“ dodal labouristický předák.

Corbyn se Mayové mimo jiné zeptal, zda přechodné období může trvat do roku 2099, neboť v 585stránkovém návrhu dohody je tento zvláštní režim ohraničen časovým údajem 20XX.

Návrh dohody zahrnuje možnost prodloužení přechodného období po britském odchodu z EU. „Přechodné období prodlužovat nechci a ani nejsem přesvědčena, že tak budeme muset učinit,“ odpověděla premiérka.

Někdejší lídr konzervativců Ian Duncan Smith řekl Mayové, že má hluboké obavy z brexitové dohody. „Zatímco máme suverénní právo odejít z organizací jako NATO či OSN, nemáme ho v případě (irské) pojistky,“ řekl. Maová mu řekla, že jeho obavy sdílí, ale že dohoda se bez irské pojistky neobejde.

Vůdce Liberálních demokratů Vince Cable míní, že Mayová má na výběr vedle dohody jen neřízený brexit, nebo setrvání v EU. Premiérka ale trvá na odchodu z evropského bloku.

Tvrdě proti Mayové vystupují i její konzervativci. Například Bill Cash, který se hlásí k zastáncům naprosté odluky od unijních struktur, návrh dohody přirovnal k hromadě nesplněných slibů a žalostné kapitulaci. Premiérka ale odmítla, že by EU mohla ovlivňovat budoucí britské zákony.

Podle proevropské konzervativní poslankyně Anny Soubryové nemůže Mayová dostát slibům, které dala zastáncům brexitu, protože je zkrátka není možné splnit. Premiérku vyzvala, aby nezavrhovala možnost vypsání druhého referenda. „Británie opustí EU 29. března nadcházejícího roku,“ reagovala Mayová.

Premiérky se nakonec zastal labourista Barry Sheerman, jenž Mayovou označil za statečnou ženu, kterou nechali její kolegové na pospas osudu. „Dostala nesplnitelný úkol, protože lepší než status quo je žádná brexitová dohoda,“ dodal.

Dohoda je mrtvá, Mayová skončí, zní ze Severního Irska

Představitelé Severoirské unionistické strany (DUP), o jejíž podporu se v britském parlamentu opírá menšinová vláda Theresy Mayové, vyjadřují s návrhem brexitové dohody předloženým kabinetem nesouhlas. Je zcela zřejmé, že tato dohoda je mrtvá, řekl podle agentury Reuters Jim Wells, který zasedá v severoirském zákonodárném sboru. Vedení DUP se od středečního večerního jednání s premiérkou Theresou Mayovou ke svým hlasovacím plánům nevyjádřilo. 

„To, co je absolutně zřejmé, je, že tato dohoda je mrtvá; moje předpověď je, že Theresa Mayová do Vánoc jako premiérka skončí,“ řekl severoirský zákonodárce Wells. Podle něj dojednané podmínky vystoupení z EU podkopávají „ústavní status Severního Irska jako součásti Spojeného království“, což je prý také hlavní příčinou odporu mnoha konzervativních poslanců britského parlamentu k navrženému dokumentu. 

Autor: