Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

BREXIT ŽIVĚ: Historický okamžik. Končím, oznámil po hlasování Cameron

Před Downing Street 10 slaví příznivci odchodu Velké Británie z Evropské unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před Downing Street 10 slaví příznivci odchodu Velké Británie z Evropské unie. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Británie se rozhodla odejít z Evropské unie. Výsledek referenda, který místní komentátoři označují jako zemětřesení, bude mít dalekosáhlé důsledky pro Británii i pro Evropskou unii. Británie se stane první zemí, která z Evropské unie odejde. Na rozhodnutí ihned zareagovaly měnové trhy a poslaly libru na nejnižší úroveň za posledních více jak 30 let. Země potřebuje nové vedení, prohlásil premiér David Cameron. Premiérem zůstane ještě v nejbližších měsících, na podzim by se mělo rozhodnout o následníkovi.

První odhady po uzavření volebních místností ukazovaly ve čtvrtek večer na vítězství Remain (Zůstat). Během noci však s dalšími výsledky bylo jasné, že takzvaný brexit má navrch ve většině Anglie a také ve Walesu a že směřuje k relativně jasnému vítězství.

Vystoupení z EU

  • Vystoupení z Evropské unie řeší článek 50 lisabonské smlouvy. Členský stát, který se rozhodne vystoupit, musí oznámit svůj záměr Evropské radě. S ohledem na její pokyny EU sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení, s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s unií.
  • Spuštění procesu podle článku 50 může britský premiér David Cameron uskutečnit na summitu v Bruselu, který se koná 28. a 29. června.

Podle konečných výsledků referenda zvítězili zastánci vystoupení z EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu. Volební účast byla 72,2 procenta, což je přibližně o šest procent více než v minulých volbách.

Výsledky krátce před 08:30 SELČ oficiálně vyhlásila šéfka sčítacích komisařů Jenny
Watsonová na radnici města Manchester. Platných bylo podle ní 33,5 milionu hlasů, přičemž právo volit mělo 46,5 milionu lidí.

Jako první slavil „den nezávislosti“ šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Političtí komentátoři připomínají, že se sedmkrát neúspěšně snažil o zvolení do britského parlamentu, ale nyní je odpovědný za změnu kurzu britské historie.

Premiér David Cameron loni před volbami slíbil referendum kvůli tlaku euroskeptického křídla své strany, které zase bylo pod tlakem právě UKIP. Původně vnitropolitický a vnitrostranický politický gambit Davida Camerona tak odhalil velkou polarizaci Británie a ukázal na obavy společnosti z imigrace a z ekonomických problémů.

Političtí komentátoři nešetří silnými slovy. Komentátor BBC Nick Robinson uvedl, že výsledek je nejblíže tomu, co by se dalo označit jako revoluce. Připravte se na politický a finanční zmatek, jaký jste ještě nezažili, tvrdí ekonomický komentátor televize ITV Robert Peston, podle něhož lze očekávat reakci britské centrální banky.

Finanční středisko City je otřeseno poté, co investoři teprve zpracovávají zprávu, že Británie odchází z EU. „Je to šokující. Kdo může řídit zemi. Je tu hodně nejistoty. Myslím, že zahraniční investice zůstanou dlouho stranou,“ řekl listu Financial Times obchodník jednoho z hedgeových fondů.

Odpůrci i stoupenci brexitu se shodují, že jde o bezprecedentní rozhodnutí historických rozměrů. Zatímco euroskeptici slaví, druhá strana se obává důsledků. Je to hrozný den pro Británii, může to být katastrofa pro nás i pro svět, řekl čelný labouristický poslanec Keith Vaz. Podle něj se voliči rozhodovali především emotivně bez ohledu na názor většiny ekonomů a dalších expertů, kteří varovali před důsledky brexitu.

Může za to Cameron

Šéf liberálních demokratů řekl, že je zdrcen výsledkem. „Dnes ráno jsem rozezlen ... na všechny konzervativní poslance a ministry, kteří po léta očerňovali Evropskou unii,“ řekl v rozhlasovém rozhovoru.

„David Cameron se rozhodl uspořádat referendum a my teď musíme nést důsledky. A ty jsou ohromné,“ uvedl mluvčí bývalého premiéra Tonyho Blaira Alastair Campbell. Předsedkyně zelených Caroline Lucasová uvedla, že tento „zdrcující výsledek“ je varováním pro celý politický establishment, protžoe referendum bylo zaměřeno především proti němu.

Naopak bývalý ministr obrany Liam Fox, který vedl kampaň pro brexit, ocenil, že Británie se nyní rozhodla „změnit kurz svých dějin“.

Množí se také otazníky kolem Skotska a Severního Irska. Skotové mají právo na nové referendum o nezávislosti na Británii, neboť jsou proti své vůli nuceni opustit Evropskou unii, prohlásil dnes bývalý skotský první ministr Alec Salmond.

Republikánská strany Sinn Féin také oznámila, že po referendu britská vláda „pozbyla mandátu“ zastupovat ekonomické a politické zájmy Severního Irska. Nicméně unionisté v Ulsteru budou proti snahám Sinn Féin uspořádat severoirské referendum. Hrozilo by tak obnovení napětí v Severním Irsku, kde po desetiletích násilí panuje křehký mír.

Stejně jako při loňských parlamentních volbách zklamaly agentury pro výzkum veřejného mínění. Většina z nich ukázala v posledních dnech příklon k vítězství Remain a neodhadla celkem přesvědčivé vítězství brexitu.

Z EU chtěli hlavně starší lidé z malých měst

Po analýze dosavadních výsledků se potvrdilo, že pro členství hlasovali hlavně mladí lidé - 75 procent do 14 let, 46 procent ve věku 24 až 49 let, nad 50 let 44 procent a nad 65 let 39 procent.

Pro brexit byla hlavně centrální a střední Anglie, proti jihovýchod a jihozápad a především Londýn. Podle BBC byli pro Remain většina vysokoškoláků, zatímco pro brexit lidé s nižší nebo žádnou kvalifikací. Vysoké vítězství zaznamenalo Remain právě v univerzitních městech jako Edinbirgh, Oxford či Cambridge.

První překvapení noci přišlo v Sunderlandu, kde se 61,3 procenta voličů vyslovilo pro rozluku s Bruselem. V Sunderlandu se podle průzkumů čekalo těsně vítězství brexitu poměrem 53/47. Skutečný výsledek je tak pro zastánce setrvání v EU studenou sprchou. Pro brexit se vyslovilo 82 394, pro setrvání 51 930.

Zastánci setrvání v EU reagují na výsledky referanda.
Počítání hlasů probíhá i v Belfastu v Severním Irsku.

V tomto referendum byla kosmopolitní, společensky liberální Británie přehlasována společensky konzervativní částí země, která je hluboce znepokojena imigrací, uvedla BBC.

Kvůli výsledku hlasování se v úterý sejde Europarlament. „Postoj europarlamentu je zcela jasný. Z rozhodnutí (Britů) jsme velmi smutní, ale je to projev suverénní vůle britských voličů,“ řekl novinářům předseda EP Martin Schulz.

Na pozici Británie v NATO se ani po čtvrtečním referendu a vystoupení země z Evropské unie nic nezmění, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Britové jsou podle něj v NATO oddanými spojenci a zastávají v alianci vůdčí roli.

„Vím, že postavení Spojeného království v NATO se nezmění. Británie bude dál silným a oddaným spojencem NATO a bude dál hrát v alianci vůdčí úlohu,“ uvedl ve svém prohlášení Stoltenberg.

Libra padá

Výsledek referenda okamžitě ovlivnil finanční trhy. Britská libra pod vlivem rostoucího náskoku zastánců odchodu země z Evropské unii při ohlašování průběžných výsledků referenda klesá, dostala se pod psychologickou hranici 1,40 dolaru. Podobný vývoj se však týká i amerického dolaru, který spadl na úroveň 100 jenů.

Libra zažívá velmi divokou noc, když zprvu výrazně posílila poté, co se do těsného vedení v průběžném sčítání hlasů dostali zastánci setrvání v EU. Atakovala dokonce letošní maximum. Když se však průběžné skóre referendových výsledků obrátilo, klesla libra o více než šest procent a dostala se na 1,39 dolaru. Později se dokonce dostala pod úroveň 1,35 dolaru, což je nejníže od roku 1985.

Světové ceny ropy se propadly o více než šest procent poté. Cena zlata kvůli obavám z odchodu Británie z Evropské unie stoupla o osm procent a vyšplhala se na dvouleté maximum nad 1300 dolarů za unci.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...