Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirus může způsobovat i ztrátu sluchu, varují lékaři. Volají po okamžitém zahájení výzkumu

Koronavirus v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus v Praze. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Londýn/Praha  Pětačtyřicetiletý Brit po léčbě nemoci covid-19 ztratil sluch. Kvůli infekci byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Týden po odchodu z oddělení ho začal trápit tinnitus v levém uchu, a v souvislosti s tím následně ztratil sluch. Předtím žádné podobné potíže neměl. Jde o první takový případ ve spojitosti s onemocněním novým typem koronaviru ve Velké Británii. Podle lékařů je ale potřeba další výzkum, aby se tato skutečnost s jistotou potvrdila.

Potíže, s nimiž se Brit potýká, jsou známé jako náhlý nástup senzorineurální ztráty sluchu (SSNHL). „Přesná patofyziologie nemoci není dosud známá, přičemž nejpravděpodobnějším příčinným faktorem je virová infekce,“ píší odborníci v článku pro lékařský časopis BMJ Case Reports.

Jak píše i britský server Sky News, pacient byl hospitalizován v nemocnici po 10 dnech, co poprvé pocítil příznaky. Kvůli vážným potížím s dýcháním se pak dostal na jednotku intenzivní péče, kde strávil třicet dní. O pacientovi se ví, že měl další zdravotní neduhy. Například trpěl astma a měl mimo jiné vysoký tlak či zápal plic.

Týden po odchodu z jednotky intenzivní péče zaznamenal levostranný tinnitus (hučení či šelest v uších pozn. red.). „Ztráta sluchu a tinnitus jsou příznaky, které byly pozorovány jednak u pacientů s onemocněním covid-19, ale i s chřipkou. Nebyly ovšem nijak výrazné,“ píší autoři článku odborného časopisu.

Pětačtyřicetiletý Brit byl sedm dní léčen steroidy, což údajně vedlo
k částečnému zlepšení jeho stavu. Látky mu byly mimo jiné aplikovány přímo do postiženého místa, ztrátu sluchu to ovšem nevyléčilo.

Volání po výzkumu

Podle odborníků je vzhledem k malému počtu odborných studií potřeba zvážit možný vztah mezi infekcí covid-19 a náhlým nástupem senzorineurální ztráty sluchu (SSNHL). „Je to první hlášený případ s takovým problémem po infekci novým typem koronaviru ve Velké Británii,“ dodávají lékaři.

„Vzhledem k rozšířené přítomnosti viru v populaci a významné nemocnosti ztráty sluchu je důležité tuto spojitost dále prozkoumat,“ upozorňují odborníci. „A to zejména vzhledem k potřebě neprodleně identifikovat a léčit ztrátu sluchu se současně obtížným přístupem k lékařským službám,“ dodávají.

Takový zdravotní problém může být totiž podle nich často přehlížen. „Navrhujeme, aby byli pacienti dotazováni na možné problémy se sluchem. Chceme zvýšit povědomí o těchto komplikacích i mezi lékaři, aby byli schopni včas dodat lidem kúru steroidů, které mohou jejich zdravotní stav zlepšit,“ dodávají odborníci z výzkumné univerzity University College London a lékaři z nemocnice Royal National Throat Nose and Ear Hospital.

V Británii se v minulých 24 hodinách potvrdila nákaza koronavirem u 15 650 dalších lidí. Zemřelo 136 pacientů, u nichž byl virus potvrzen v minulých 28 hodinách. Oznámila to v pátek britská vláda. Co do počtu nakažených i mrtvých jde o pokles, protože v předchozím dni měla Británie 18 980 nových případů a 138 úmrtí.

Celkově se v zemi nakazilo přes 676.000 lidí a zemřelo více než 43.300. Celosvětově podle statistiky agentury AFP s covidem-19 zemřelo už přes 1,1 milionu lidí; nakažených je přes 39 milionů obyvatel planety.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...