Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

‚Zneužívají Interpol kvůli vymáhání pohledávek.‘ Katar v Praze nechal zadržet Brita kvůli dluhu z kreditní karty

Svět

  5:00
Praha - Alan Stevenson už dva měsíce sedí v pražské pankrácké vazební věznici. Na Brita s australským občanstvím vydal Interpol zatykač poté, co ho katarské úřady za jeho nepřítomnosti odsoudily kvůli nezaplacení dluhu z kreditní karty. V Praze jej zadrželi, když v červnu letěl do Británie navštívit svou nemocnou matku.

Alan Stevenson byl v červnu zadržen v Praze. O jeho vydání usilují katarské úřady. foto: twitter.com/YahooNewsUK

Česko vydalo do Německa řidiče kamionu, který počátkem roku nebezpečně předjížděl a ohrozil autobus

Stevenson nyní ve vazební věznici na Pankráci v Praze čeká na rozhodnutí českých orgánů. S příslušnými autoritami o jeho osudu vyjednává obhájkyně Radha Stirlingová. „Je neuvěřitelné, že Alan byl v Praze zatčen a čelí možnému vydání (do Kataru),“ uvedla pro The Daily Mail Stirlingová, která působí jako obhájkyně lidských práv a konzultantka pro oblast Spojených arabských emirátů a Blízkého východu. Pracovala například i na mediálně velmi sledovanému útěku dubajské princezny Latify. 

Podle jejího názoru Katar zneužívá systém Interpolu jako agenturu pro vymáhání pohledávek. „Pokud Interpol bude i nadále umožňovat toto zneužívání svého systému, vlády na celém světě budou muset přestat považovat oznámení z Perského zálivu za důvěryhodná. Je třeba zajistit, aby nevinní lidé, jako je Alan, nebyli takto týráni,“ míní Stirlingová.

Manchesterský rodák Stevenson žil nějakou dobu v australských městech Perthu a Sydney. V roce 2012 se přestěhoval do Kataru, kde pracoval jako IT manager. V té době si tam také otevřel bankovní účet s kreditní kartou. Ještě předtím však musel předložit jako záruku proti případnému nezaplacení dluhu na kreditce bianko šek. Zakrátko se ale dostal kvůli rozvodu a podpoře nemocné matky do finanční tísně, takže dluh nemohl splatit. Stevenson se údajně pokusil sjednat splátkový plán, ale banka si pomocí šeku vyplatila peníze na pokrytí Stevensonovy půjčky. Protože ale Brit neměl na účtu dost peněz, banka platbu zamítla. 

Stevensona odsoudili v Kataru za jeho nepřítomnosti. Následně se dostal na seznam hledaných Interpolu. Podle australského serveru news.com.au dokumenty podepsané šéfem mezinárodní prokuratury Mohammedem Rašísem Al-Binálim uvádí rozkaz zatknout Alana Stevensona buď v Kataru, nebo v zahraničí.

Katar už oficiálně požádal české úřady o Stevensonovo vydání

Britské ministerstvo zahraničí je podle mluvčí v kontaktu s českými úřady. Australské ministerstvo má také poskytovat konzulární asistenci Brito-australanovi zadrženému v Česku.

„K této problematice můžeme pouze sdělit, že ministerstvo spravedlnosti potvrzuje, že obdrželo žádost o vydání jmenovaného, kterou předložily orgány státu Katar a v současnosti probíhá předběžné šetření této žádosti u Městského státního zastupitelství v Praze,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí ministerstva Andrea Šlechtová. 

„Ministerstvo spravedlnosti aktuálně připravuje formální žádost o doplnění extradiční žádosti (žádosti o vydávání pachatelů – pozn. red.), kterou bude adresovat katarským orgánům v dohledné době. V tuto chvíli je předčasné předjímat výsledek extradičního řízení,“ odpověděla mluvčí na otázku, jak dlouho se o vydání Stevensona bude jednat. Podle informací jeho právní zástupkyně řízení může trvat déle než rok. Stevensonovo propuštění na kauci je prý velmi nepravděpodobné.

Špatné podmínky v pankráckém vězení

„Alan se nachází ve špatných podmínkách. Je ve stísněné přeplněné cele s vězni, obviněnými z násilných činů. Má přísně omezený přístup k telefonu a z cely se může vzdálit jen na hodinu denně. Je držen ve strašlivých podmínkách v zastaralém vězení, za dluh, který byl v procesu vyjednávání,“ informovala média Stirlingová.

Také britský deník The Daily Mail poukazuje na podmínky ve vězení, které prý aktivisté za lidská práva označili za nelidské: trestanci například nemohou používat teplou vodu.

Zrekonstruované vazební cely v Praze na Pankráci.

„Alan je můj jediný bratr, naše matka se necítí dobře. Máme o něj strach a bojíme se, co se mu ještě může přihodit,“ řekla pro The Daily Mail Jennifer Smallová, sestra zdrženého Stvensona. „Nemůžu uvěřit tomu, že s někým může být v roce 2019 zacházeno jako se zločincem kvůli pozdnímu zaplacení dluhu z kreditky,“ nechápe Smallová.

„Porušování lidských práv ve vazbě je v Kataru dobře zdokumentováno. Víme o řadě případů, kdy byli západní klienti nespravedlivě odsouzeni a nyní trpí v žalostných podmínkách tamějšího vězeňského systému,“ dodala Stirlingová.