18. října 2017 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Předešli jsme 20 útokům, říká šéf britské MI5. Upozorňuje na nevyhnutelnou vlnu teroru

Andrew Parker, šéf britské MI5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrew Parker, šéf britské MI5 | foto: Reuters

PRAHA Británie čelí jedné z nejzávažnějších teroristických hrozeb, uvedl šéf britské zpravodajské služby MI5 Adrew Parker. Ve svém velmi ojedinělém projevu k veřejnosti oznámil, že nové útoky jsou na území Spojeného království prakticky nevyhnutelné. MI5 ale za poslední roky údajně zabránila dvaceti daleko děsivějším útoků, než byly ty které se skutečně odehrály.

Ředitel agentury, která působí jako domácí kontrarozvědka a bezpečnostní služba, oznámil, že Velká Británie letos zaznamenala „dramatický nárůst hrozby“ ze strany Islámského státu a odkazoval se na útoky u Westminsterského paláce, v Manchesteru a na London Bridge.

„Hrozba, které čelíme, je víceúrovňová, vyvíjí se velmi rychle a v takovém měřítku, jaké jsme zatím nezaznamenali,“ uvedl podle Guardianu Parker, který jako šéf tajné služby vystupuje na veřejnosti jen velmi výjimečně.

„Jedná se o nejrychlejší tempo, jaký jsem za svou čtyřiatřicetiletou kariéru zaznamenal. Dnes je v Británii vyšší teroristická aktivita, přichází daleko rychleji a je čím dál složitější ji zachytit,“ vysvětlil situaci ředitel MI5.

Britská tajná služba je pod tlakem poté, co se za poslední rok odehrály v zemi čtyři útoky v režii islámských teroristů. MI5 tak musela dokazovat, že její metody jsou efektivní.

Parker v úterý večer předstoupil před novináře zaměřené na bezpečnostní situaci. Ve svém projevu upozornil na boj tajných služeb proti terorismu. MI5 v posledním roce zvýšila své stavy o další tisícovku zaměstnanců a v současnosti pro ni pracuje 5 tisíc Britů.

Zabránili dvaceti útokům

Podle Parkera se týmům tajné služby podařilo zastavit mnohem horší útoky, než ty, které se v minulém roce odehrály. Za poslední čtyři roky prý MI5 zmařila dvacet pokusů o teroristické činy. Jen za poledních sedm měsíců se tajné službě podařilo překazit sedm džihádistických plánů.

„Hrozby jsou mnohem rozličnější než dříve. Tajné plány vznikají na území Velké Británie, ale i v zahraničí. Spiknutí vznikají online. Vznikají složité pikle i nahrubo vymyšlené útoky nožem. Extremisté mají jakýkoliv věk, národnost, gender i prostředí, ze kterého pocházejí. Jediné, co je spojuje, je jejich toxická ideologie, která je žene za násilím získaným vítězstvím,“ uvedl šéf MI5.

Útočníci podle Parkera mohou jít na internet a bez problémů se naučí, jak vytvořit bombu, napsal deník the Independent.

Podle něj ale vojenská porážka Islámského státu v Sýrii a Iráku stačit nebude. „Již v této chvíli zapouští Islámský stát kořeny v dalších státech, kde mu nedůsledné vlády umožňují růst.“

Riziko útoků podle něj roste s možným návratem britských občanů, kteří v Sýrii a Iráku bojovali po boku radikálů z takzvaného Islámského státu.

Parker soudí, že MI5 je pro boj s terorismem dobře vybavena. Přesto ale podle něj není možné všem atentátům zabránit. „Někdy se stanou, protože toto je svobodná společnost, liberální demokracie, a my každého pořád nemonitorujeme. Ani bychom v takové zemi nechtěli žít,“ uvedl. 

Parker rovněž vyzval technologické společnosti, aby spolupracovaly s vládou na tom, aby extremisté nemohli používat pro nezjistitelnou komunikaci sociální sítě.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz