Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Británie chtěla rekrutovat psychopaty. Pro případ války měli udržovat pořádek

Svět

  6:00
PRAHA - Co by se stalo, kdyby svět zachvátila třetí světová válka a například Velkou Británii zničily jaderné bomby? V ulicích by hlídali psychopati. Nemají totiž žádné emoce a katastrofa by je proto nijak nevyděsila... To není scénář amerického béčkového filmu, nýbrž oficiální návrh britského ministerstva vnitra z roku 1982.

Británie chtěla rekrutovat psychopaty. Pro případ války měli udržovat pořádek foto: BBC: The ThreadsReprofoto

Představte si situaci: Velkou Británii zasype přibližně 300 megatun atomových bomb. Některá města zmizí zcela ze zemského povrchu, jiná budou zničena. Nálety zabijí miliony nevinných občanů, další miliony přeživších budou bojovat s následky ozáření. Celkem je přímo či nepřímo zničeno zhruba 50 procent území Spojeného království.

V bunkrech je v pohotovosti 12 komisařů, každý se svým týmem. Nyní mají vyjít ven a ve válkou zdevastované zemi zajistit pořádek. Jak to udělají? napsal server BBC.

Psychopati, ti praví lidé pro krizi

Tento scénář si v roce 1982 připravilo britské ministerstvo vnitra. Úřady se tímto „top secret“ cvičením snažily zjistit, jak je země připravena na masivní jaderný útok, a jak by se s podobnou pohromou v řádu šesti měsíců vypořádala.

Z dokumentu, který nedávno publikoval britský Národní archiv, vyplývá, že jedním z navržených řešení bylo rekrutovat psychicky narušené osoby. Právě psychopati se měli starat o to, aby v zemi vládl pořádek.

Co by se stalo, kdyby svět zachvátila třetí světová válka a například Velkou...

„Je... všeobecně známo, že zhruba 1 % populace jsou psychopati,“ citoval server z dokumentů vědeckou poradkyni Jane Hoggovou. Ta se pro ministerstvo vnitra snažila vyřešit, jak by Velká Británie zajistila zákon a pořádek. Předpokládala, že policie a další složky budou zaneprázdněny prací v oblastech, které bomby zasáhly nejvíce. A navrhla proto, aby vláda rekrutovala právě psychopaty. Podle jejího názoru to jsou lidé, kteří by nepropadali panice či hysterii z toho, jaká katastrofa se kolem nich děje. A proto jsou „velmi vhodní pro krize, protože nemají žádné city k druhým lidem, morální kodexy, jsou inteligentní a uvažují logicky“, napsala.

Toto řešení však nesdíleli její nadřízení. Jeden z nich například vzkázal: „Vůbec jste mě nepřesvědčila. Spíš považuji za nebezpečné, přijmout je.“ Rekrutace psychopatů tak coby řešení pořádku v případě třetí světové války do plánu zahrnuta nebyla.

Cvičení se skládalo z několika událostí krátce před a po jaderném bombardování. Jednotlivý účastníci z řad státních úředníků, policie, hasičů i armády, na tyto scény museli reagovat. Úřady pracovaly s předpokladem, že epicentra bomb by způsobily „nepředstavitelnou škodu“, v dalším kruhu výbuchu by byly mrtví a trosky v ulicích. A přeživší budou s největší pravděpodobností zasaženi radiačním spadem.

Autor: