Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Británie hlásí za 24 hodin dalších 761 úmrtí, v Íránu se dohadují o správnosti vládních čísel

Zdravotníci v Londýně vyjíždějí k dalšímu případu. foto: Reuters

Londýn - V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 761 lidí nakažených koronavirem. Celkem má tak země už 12 868 obětí nemoci covid-19, informovala ve středu agentura Reuters. Počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 se blíží k hranici 100 000, kterou zatím překonalo jen pět zemí světa.
  16:09aktualizováno  18:53

Švédsko od své taktiky mírnějších opatření neuhýbá, a to ani při rostoucím počtu nakažených

Středeční nárůst počtu obětí covid-19 je nižší, než jaký úřady hlásily v úterý. Tehdy oznámily dalších 778 mrtvých. V pondělí to bylo 717 obětí, o den dříve 737. Nejvyšší denní bilanci - 980 mrtvých - Británie hlásila 10. dubna.

Agentura Reuters upozornila, že skutečný počet obětí nemoci způsobené koronavirem je v Británii o několik stovek vyšší. Oficiální bilance totiž zatím nezahrnuje úmrtí z domovů seniorů a dalších pečovatelských zařízení.

„Testováno bylo 313 769 lidí, z nichž 98 476 vyšly testy pozitivní,“ uvedlo ve středu ministerstvo zdravotnictví. Za 24 hodin přibylo přes 4600 nakažených.

Británie se tak zřejmě brzy zařadí mezi země světa s více než 100 000 nakažených koronavirem. Tuto hranici zatím překonaly Spojené státy, Španělsko, Itálie, Francie a Německo.

Zdravotníci v Londýně vyjíždějí k dalšímu případu.
Skotští vojáci odebírají vzorky na testování koronaviru na letišti v Glasgow.

V počtu obětí je už nyní Británie pátou nejvíce postiženou zemí po USA, Španělsku, Itálii a Francii. Podle některých vědeckých odhadů by mohla být Británie nakonec nejhůře postiženou zemí v Evropě.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock na své každodenní tiskové konferenci nejprve poděkoval lidem, že zůstávají doma. Británii se podle něj podařilo „zpomalit šíření“ viru. Jak dodal, počet volných lůžek pro pacienty ve zdravotnických zařízeních se zvýšil na 2657. Takže země „zatím“ může zajistit péči každému, kdo ji potřebuje. Karanténa v Británii podle něj ale nebude zrušena, dokud „to nebude bezpečné“.

Hancock rovněž představil detaily nového plánu, který se má týkat boje s nákazou v domovech důchodců. V příštích třech týdnech by tam například měly dostávat „prioritně“ veškeré ochranné pomůcky. Slíbil rovněž testování všech obyvatel těchto domovů, kteří budou vykazovat symptomy onemocnění. Jak k tomu poznamenala britská BBC, logisticky to bude znamenat velkou výzvu.

Hancocka hluboce zasáhly příběhy lidí, kteří zemřeli bez svých blízkých po boku. Jak uvedl, podle nových opatření bude umožněno lidem, „když to bude možné“, aby se mohli s umírajícím členem své rodiny rozloučit.

Z nemoci covid-19 se na svém venkovském sídle Chequers dál zotavuje britský premiér Boris Johnson. Podle středečního prohlášení mluvčího Downing Street se ministerský předseda zatím nevěnuje vládním záležitostem a odpočívá.

Středeční nárůst počtu obětí covid-19 je nižší, než jaký úřady hlásily v úterý. Tehdy oznámily dalších 778 mrtvých. V pondělí to bylo 717 obětí, o den dříve 737.

Situace v Íránu je nepřehledná

V Íránu podlehlo nákaze koronavirem již 4777 lidí. Za posledních 24 hodin se počet obětí zvýšil o 94, což je nepatrně méně než v úterý, kdy země hlásila 98 mrtvých. S odvoláním na dnešní sdělení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Íránský parlament ve své zprávě zpochybnil správnost vládních informací o koronaviru. Mrtvých může být podle zprávy téměř dvojnásobek a nakažených i desetkrát více.

Islámská republika je koronavirem nejvíce zasaženou zemí Blízkého východu. Dosud se podle ministerstva zdravotnictví nákaza potvrdila u 76.389 lidí, přičemž za uplynulých 24 hodin přibylo 1512 potvrzených případů. I tento ukazatel je velice podobný jako v úterý, kdy bylo registrováno 1547 nově infikovaných.

Islámská republika v sobotu otevřela některé podniky a úřady, íránský prezident Hasan Rúhání však obyvatele vyzval, aby dál důsledně dodržovali opatření, která mají zabránit šíření viru. Zdravotnické úřady si již dříve opakovaně stěžovaly, že Íránci vládní nařízení ignorují, což by mohlo vést ke druhé vlně epidemie v zemi.

O správnosti vládních čísel se objevily pochybnosti už dříve, agentura AP píše, že parlamentní práva je kritikou ze zatím nejvyšších míst. Její autoři se domnívají, že oficiální údaje jsou podhodnocené, protože na virus nejsou testováni všichni, kdo mají dýchací problémy.

„Aby se dosáhlo shody mezi oficiálními čísly a odhady, je třeba navýšit laboratorní a testovací kapacity. Není třeba říkat, že navýšením těchto kapacit bude možné diagnostikovat více lidí a omezit šíření nemoci,“ stojí ve zprávě, již vypracovalo výzkumné centrum parlamentu.

Autoři tvrdí, že statistika ministerstva zdravotnictví zahrnuje jen mrtvé z nemocnic, nikoli ty, kdo zemřeli doma. Mrtvých může být až o 80 procent víc než se oficiálně přiznává. Počet nakažených je pravděpodobně osmkrát až desetkrát vyšší než uvádí ministerstvo, tvrdí zpráva.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...