Starmer svolává summit o Ukrajině s vybranými lídry. Pozval i Fialu

  14:27
Britský premiér Keir Starmer uspořádá v neděli summit o Ukrajině, kam pozval více než deset evropských lídrů, včetně představitelů Česka, Německa, Francie či Itálie. Českou republiku bude reprezentovat premiér Petr Fiala (ODS).
Britský premiér Keir Starmer si prohlíží sídlo společnosti Palantir...

Britský premiér Keir Starmer si prohlíží sídlo společnosti Palantir Technologies ve Washingtonu. (27. února 2025) | foto: Carl CourtReuters

„Můžeme potvrdit, že se pan premiér zúčastní nedělního setkání v Londýně,“ sdělila mluvčí české vlády Lucie Ješátková.

Starmer má v neděli dopoledne v plánu telefonát s představiteli pobaltských států, a pak schůzku v Downing Street s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Summit s představiteli evropských zemí se uskuteční odpoledne.

Účastnit se ho mají také politici z Dánska, Finska, Nizozemska, Norska, Polska, Rumunska, Španělska, Švédska a Turecka. Chybět nebude ani šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová či šéf NATO Mark Rutte.

Dá se očekávat, že je britský premiér bude informovat o svém čtvrtečním jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Za Trumpem v týdnu přicestoval také francouzský prezident Emmanuel Macron a také on v minutém týdnu uspořádal dvojici setkání evropských představitelů o Ukrajině.

Právě na ně chce podle Downing Street navázat nedělní summit, který se zaměří na „posílení pozice Ukrajiny v současnosti, včetně pokračující vojenské podpory a zvýšeného hospodářského tlaku na Rusko“.

Starmer chce také zdůraznit potřebu „pevné a trvalé dohody, která přinese trvalý mír,“ a silných bezpečnostních záruk.

Evropští státníci usilují o to, aby se ve válce na Ukrajině podařilo dosáhnout stabilního příměří, které odradí Rusko od další agrese. Někteří Evropané jsou znepokojeni dosavadním přístupem Trumpa, který zatím nechce Kyjevu poskytnout bezpečnostní záruky a dokonce tvrdil, že Ukrajina konflikt zahájila.

Autoři: ,

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.