22. července 2013 21:34, aktualizováno  23:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čekání skončilo. Kate a William mají syna, následníka trůnu

Vévodkyně Kate | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vévodkyně Kate | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Velká Británie má následníka trůnu. Princi Williamovi a jeho manželce Catherine se v pondělí po téměř 15 hodinách čekání narodil syn. První potomek prince Williama se narodil v 16:24 místního času (17:24 SELČ) a po porodu vážil 3,8 kilogramu. Jméno prozatím není známo.

Oficiální oznámení před Buckinghamským palácem

Oficiální oznámení před Buckinghamským palácem

Buckinghamský palác uvedl, že princ William se porodu zúčastnil. Královna a její manžel jsou z narození pravnuka nadšení. Oba rodiče zůstanou v nemocnici přes noc.

Miminko se stává třetím v linii nástupnictví na britský trůn hned po svém otci a dědečkovi princi Charlesovi. Pohlaví dítěte nebylo předem známo, stejně tak ani jeho předpokládané jméno. Pohlaví si nenechali prozradit ani samotní rodiče.

Tony Appleton, londýnský vyvolávač, oznamuje narození královského syna.

Tony Appleton, londýnský vyvolávač, oznamuje narození královského syna.

Královna Alžběta II. a její manžel jsou z narození pravnuka nadšení a stejně zareagovali také rodiče. "Má žena i já jsme neskutečně šťastní z příchodu mého prvního vnoučete. Pro Williama a Kate to je mimořádná chvíle a my jsme velmi nadšení z narození jejich chlapce," uvedl Williamův otec princ Charles v prohlášení. Dodal, že se již nemůže dočkat, až vnuka uvidí.

William o narození syna nejprve informoval královnu Alžbětu II., která se podle tradice má dozvědět zprávu jako první, následně i svého otce Charlese a bratra Harryho. Mezi prvními, kdo se o novém členovi královské rodiny dozvěděl, byl podle televize SkyNews také britský premiér David Cameron.

Ed Perkins z Buckinghamského palacé předává řidiči oficiální oznámení o narození miminka

Ed Perkins z Buckinghamského palacé předává řidiči oficiální oznámení o narození miminka

Narození dítěte bylo oznámeno tradičním způsobem ve spojení s novými médii. Lékaři po porodu napsali krátké oznámení, jež obsahuje informaci o pohlaví dítěte, jeho váhu, čas narození a stručnou zprávu o zdravotním stavu novorozence a matky. Papír podepsaný členy lékařského týmu pak předali zaměstnanci, který jej za policejní asistence odvezl do Buckinghamského paláce. Tam jej umístili na stojan před bránou, aby si zprávu mohli přečíst kolemjdoucí. Ve stejnou chvílí by byly tyto informace zveřejněny i na komunitní síti Twitter a zaslány médiím.

Jenže královský palác lékaře předběhl a zprávu pustil do světa o několik desítek minut dříve. 

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý mluvčí královny Alžběty Dickie Arbiter si pamatuje, jak to u nemocnice vypadalo ve stejnou dobu před 31 lety, když se narodil princ William. "Tehdy neexistovalo 24hodinové zpravodajství, ale stejně bylo před nemocnicí množství médií," popsal pro list The Daily Telegraph. Jako první byla o narození dítěte informována královna, William jí ihned volal.

Oficiální twitterový účet královské rodiny

Oficiální twitterový účet královské rodiny

Arbiter neočekává, že by se přišli členové královské rodiny na dítě podívat do porodnice, znamenalo by to totiž množství bezpečnostních opatření. Je možné, že ale dorazí rodiče vévodkyně Middletonovi. "Diana byla v nemocnici 22 hodin, jeden den porodila a druhý den odešla. Myslím, že to Kate udělá stejně," uvedl bývalý královský mluvčí.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.