13. května 2017 12:22, aktualizováno  12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové hledají autora počítačového viru, který paralyzoval nemocnice. Objevil se i v Česku

Kybernetický útok s výkupným paralyzuje britské nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kybernetický útok s výkupným paralyzuje britské nemocnice. | foto: @fendifille/Twitter/PA

LONDÝN Britská vláda zatím neví, kdo je za masivním pátečním kybernetickým útokem, který zasáhl desítky zemí na celém světě. Sdělila to v sobotu britská ministryně vnitra Amber Ruddová. Mezi postiženými je asi 45 zdravotnických zařízení v Británii a ministryně přiznala, že ne všechny dokumenty Národní zdravotní služby (NHS), která je označována za hlavní oběť, jsou proti podobnému útoku chráněny. Evropská policejní organizace Europol útok označila za bezprecedentní.

„Nejsme schopni říci, kdo je za útokem, vyšetřování pokračuje,“ řekla Ruddová s tím, že Londýn není zatím schopen říci, zda je za útokem některá zahraniční vláda.

Zasaženo bylo podle Británie téměř 100 zemí. Podle serveru iDnes.cz antivirové společnosti Avast a MalwareTech zaznamenaly aktivitu vyděračského softwaru WannaCry a jeho příbuzných verzí i v Česku. Zatím sice nebyl potvrzený žádný útok velkého, ale to se může změnit s tím, jak budou lidé otevírat došlou poštu ve své e-mailové schránce.

Počítače napadá vyděračský program, který rozesílá nevyžádané e-maily s pracovními nabídkami, účty, bezpečnostními pokyny a dalšími tématy. Šíří se velmi rychle a může narušit klíčové služby. Virus zablokuje počítačová data a za jejich odblokování požaduje platbu.

„Je třeba se z toho poučit a nejdůležitější je nyní ten útok zastavit,“ řekla Ruddová. „Tam, kde údaje o pacientech náležitě ochránili, což je většina případů, může práce pokračovat,“ dodala k poškození systémů NHS.

„Jde o bezprecedentní útok, který je třeba komplexně vyšetřit na mezinárodní úrovni a najít viníky,“ uvedl v sobotu v prohlášení Europol.

Tématem kybernetické kriminality se v sobotu budou v Itálii zabývat také ministři financí sedmi nejsilnějších ekonomik světa. Podle italských zdrojů se zřejmě shodnou na rostoucí hrozbě kybernetických útoků.

Podle odborníků oslovených agenturou Reuters zatím rozsah útoku není jasný. Je ale jisté, že zasaženy jsou nemocnice, školy a univerzity v Asii a desítky tisíc počítačů v Evropě i USA.

Agentura Nová Čína uvedla, že v Číně zasažení ohlásily střední školy a univerzity. Zasažení svých institucí bez podrobnější informace potvrdilo Japonsko. Ze Soulu přišla zpráva o útoku na jednu tamní univerzitní nemocnici. Zdravotnická zařízení byla terčem i v Jakartě, napadení počítačů ohlásili lidé ve Vietnamu.

Virus je hlášen dále z Ruska, Španělska, Mexika a také Itálie. Hlavní obětí je podle dosavadních zpráv britská služba NHS, která je s 1,7 milionu zaměstnanců pátým největším zaměstnavatelem na světě. Zasaženy jsou ale i další velké firmy a instituce včetně dodavatelské služby FedEx, ruského ministerstva vnitra nebo francouzské automobily Renault či německých železnic.

Ruská softwarová společnost Kaspersky tvrdí, že nejvíc poškozeno je Rusko. Virus tam zasáhl podle ní několik ministerstev i banku Sberbank. Britské a americké úřady vyzvaly soukromé osoby i organizace, aby pirátům nic neplatili.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!