Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Británie obvinila Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová (12. prosince 2021) foto: POOLReuters

Britské ministerstvo zahraničí v sobotu večer obvinilo Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce, informovaly tiskové agentury. Úřad uvedl, že ruští zpravodajci byli v rámci plánů na invazi v kontaktu s řadou bývalých ukrajinských politiků. Britský vicepremiér později varoval, že pokud se Rusko pokusí intervenovat na Ukrajině, bude čelit tvrdým sankcím.
  10:42aktualizováno  12:46

Ministerstvo zahraničí odmítlo poskytnout důkazy na podporu svých obvinění, která přišla v době vysokého napětí mezi Ruskem a Západem kvůli ruskému shromažďování vojsk u hranic s Ukrajinou. Sdělilo ale, že ruská vláda uvažuje o bývalém ukrajinském zákonodárci Jevhenovi Murajevovi jako o možném kandidátovi do čela proruského vedení. Murajev označil úřad za zmatený a obvinění za nelogické.

„Zveřejněné informace osvětlují rozsah ruských aktivit, jejichž cílem je rozvrátit Ukrajinu, a umožňují nahlédnout do myšlení Kremlu,“ uvedla v prohlášení britská ministryně zahraničí Liz Trussová

„Rusko musí snížit napětí, ukončit své agresivní a dezinformační kampaně a jít cestou diplomacie. Jak Spojené království a naši partneři opakovaně uvedli, jakýkoli ruský vojenský vpád na Ukrajinu by byl obrovskou strategickou chybou s vážnými dopady,“ dodala ministryně.

„Tento druh spiknutí je velmi znepokojivý. Ukrajinský lid má svrchované právo rozhodovat o své budoucnosti a my stojíme na straně našich demokraticky zvolených partnerů na Ukrajině,“ reagovala mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost Emily Horneová.

Dezinformace, tvrdí Rusko

Ukrajinský poradce prezidenta Podolyak s Británií souhlasí, že tato obvinění mají být brána vážně. Pro agenturu Reuters uvedl, že Západ by měl nyní vůči Rusku postupovat tvdě, také však vyjádřil pochybnosti nad tím, že by případnou loutkovovu vládu měl vést Jevhen Murajev. Podle něho je na Ukrajině tento muž vnímán příliš jako „směšná postava“, na to aby zastával takovou funkci.

Zároveň ale Podolyak zmínil, že před anexí Krymu Rusko postupovalo podobně, a proto je nutné tyto informace brát co nejvážněji.

„Dezinformace šířené britským ministerstvem zahraničí jsou dalším důkazem, že to jsou země NATO v čele s Anglosasy, kdo se podílí na eskalaci napětí kolem Ukrajiny,“ řeklo agentuře TASS ruské ministerstvo zahraničí, které vyzvalo Londýn, aby přestal provokovat.

Britské ministerstvo zahraničí dále informovalo, že ruské zpravodajské služby podle jeho informací udržují kontakty s „mnoha“ bývalými ukrajinskými politiky, včetně vysoce postavených osobností s vazbami na exprezidenta Viktora Janukovyče. Bývalý státník uprchl do Ruska v roce 2014 po třech měsících protestů proti své vládě a v roce 2019 byl v nepřítomnosti odsouzen ke 13 letům vězení na základě obvinění z vlastizrady.

„Někteří z nich jsou v kontaktu s ruskými zpravodajskými důstojníky, kteří se v současnosti podílejí na plánování útoku na Ukrajinu,“ uvádí se v prohlášení.

Tvrdé sankce

Britský vicepremiér Dominic Raab později varoval, že pokud Rusko dosadí do vedení Ukrajiny loutkovou vládu, bude čelit tvrdým ekonomickým sankcím.  

„Jestliže se Rusko pokusí napadnout Ukrajinu, nebo dosadit tam loutkový režim, bude to mít velmi vážné důsledky,“ řekl dnes Raab stanici Sky News. Zároveň dodal, že je podle něj „extrémně nepravděpodobné“, že by Británie vyslala na obranu Ukrajiny své vojáky.

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg řekl, že protiruské sankce Evropské unie by se neměly týkat dodávek ruského plynu. V rozhovoru, který dnes zveřejnil týdeník Die Presse am Sonntag, zmínil,že podle něj by měl být z případných sankcí vyloučen i plynovod Nord Stream 2, který ještě není zprovozněn.

Schallenberg řekl, že je Evropa „do jisté míry závislá na energii z Ruska“ a že to nemůže přes noc změnit, pokud chce vytápět a mít elektřinu. 

Podle šéfa rakouské diplomacie ale Evropská unie připravuje rozsáhlé ekonomické a finanční sankce proti Rusku v případě jeho vpádu na Ukrajinu. „Při vystupňování konfliktu bude následovat velmi jasná, jednoznačná a rychlá reakce,“ řekl ministr. 

Nevyloučil odpojení Ruska z platebního bankovního systému SWIFT. Například německá ministryně zahraniční Annalena Baerbocková ale v rozhovoru s deníkem Süddeutsche Zeitung zveřejněném v sobotu vyjádřila pochybnosti nad nutností odpojit Rusko od bankovního systému SWIFT, pokud Moskva nařídí invazi.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko to poírá.

Británie v týdnu uvedla, že začala zásobovat Ukrajinu protitankovými zbraněmi, aby se mohla bránit potenciální invazi. Trussová v únoru navštíví Moskvu, kde se setká se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a jeho britský protějšek Ben Wallace se rovněž dohodli na jednání.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat