Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Mayová potvrdila tvrdý brexit. Britové spálí mosty, nebrání se ale novým dohodám

Svět

  13:13aktualizováno  16:37
PRAHA - „Spojené království odchází z Evropské unie, ale neodchází z Evropy,“ řekla britská premiérka Theresa Mayová v úterý potvrdila odchod Británie z Evropské unie, když odmítla ‚částečné’ členství v EU, jako jednu z variant řešení brexitu.

Britská premiérka Theresa Mayová během proslovu o řešení brexitu. foto: ČTK

„Britové hlasovali pro změnu, jasnější budoucnost pro naši zemi. Odhlasovali si odchod z Evropské unie a lepší vztah se světem. Přijali, že cesta bude nejistá, ale věřili, že povede k lepší budoucnosti pro jejich děti a vnoučata a úkolem této vlády je, abychom to splnili,“ řekla na úvod proslovu premiérka Mayová.

„Chceme s Vámi obchodovat a spolupracovat a společně čelit našim nepřátelům“, dodala premiérka. „Nechceme se odklonit, ani vracet čas. Budeme spolehlivý partner.“

Silná libra. Oznámení tvrdého brexitu poslalo britskou měnu vzhůru

Británie podle ní musí vyjednat podmínky odchodu a také vybudovat silnou Británii. K tomu se dá dospět jen sjednocením všech čtyř částí Spojeného království. Mayová v úterním projevu také připomněla, že Velká Británie se po brexitu musí spolehnout na diverzitu a svou rozmanitost hýčkat.

„Všichni občané EU budou v Británii vítáni,“ řekla Mayová. „Nikdo nechce vracet hranice, které jsme znali.“ Premiérka v dalším bodu své řeči ale dodala, že Britové musí více kontrolovat imigraci. „Brexit znamená mít pod kontrolou počet lidí přícházející z EU.“

Nejistá cesta brexitu

Británie touží po zcela novém partnerství, které bude respektovat odlišnost ostrovní země a její nové aspirace. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur. Mayová připustila, že brexit je pro Británii nejistou cestou. Věří však, že zemi čeká lepší budoucnost a postavení ve světě. Vyzvala Brity k jednotě.

Mezi některé body plánu Theresy Mayové patří posílení Británie, společná bezpečnostní politika, volný obchod, nebo i ochrana práva Britů v Evropské unii, stejně jako občanů EU na území Spojeného království.

Předseda Evropské rady Donald Tusk označil vystoupení britské premiérky za „realističtější“ oznámení britských záměrů ohledně vystoupení země z Evropské unie. Uvedl to na twitteru s tím, že ostatní země bloku, označované jako EU27, jsou jednotné a připraveny na jednání poté, co Londýn oznámí své rozhodnutí z unie odejít v souladu se článkem 50 lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí.

„Smutný proces, surrealistická doba, ale konečně realističtější oznámení o brexitu,“ uvedl Tusk na twitteru.

17.ledna 2017 v 15:32, příspěvek archivován: 17.ledna 2017 v 16:29

Sad process, surrealistic times but at least more realistic announcement on #Brexit. EU27 united and ready to negotiate after Art. 50.

Podle skotské regionální premiérky Nicoly Sturgeonové musí mít Skotsko možnost opustit Británii, pokud Londýnu nevyjdou jeho obchodní plány s Evropskou unií po brexitu. Informovala o tom agentura Reuters.

Sturgeonová, která stojí v čele skotské vlády usilující o odtržení od Británie, řekla, že plán odchodu Británie z EU, tak jak ho dnes představila premiérka Theresa Mayová, představuje „ekonomickou katastrofu“ pro Británii a že Skotsko pro něj nehlasovalo.

Mayová v poslední době čelila kritice, že její přístup k brexitu je vágní, a že žádný plán nemá. V loňském hlasování se v červnovém referendu pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, 48 jich bylo proti. Mayová chce zahájit vyjednávání podmínek odchodu s evropskými partnery nejpozději koncem března. Tato jednání by měla podle různých komentářů trvat 18 až 24 měsíců.

12 priorit brexitu premiérky Mayové

  • odchod Británie z unijního jednotného trhu
  • odchod Británie ze Soudního dvora EU
  • kontrola počtu imigrantů ze zemí EU
  • kontrola imigračních práv občanů EU v Británii a britských občanů v EU
  • neusilovat o částečné či přidružené členství v EU
  • dosáhnout volného obchodu s EU
  • mít s EU celní dohodu
  • uzavřít obchodní smlouvy se zeměmi mimo EU
  • pokračovat v praktickém sdílení zpravodajských a policejních informací s EU
  • odchod po etapách, aby změny nebyly především pro podniky příliš destabilizační
  • udržet společnou zónu volného pohybu mezi Spojeným královstvím a unijní Irskou republikou
  • držet se principu, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda
Autoři: ,