Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mayová potvrdila tvrdý brexit. Britové spálí mosty, nebrání se ale novým dohodám

Svět

  13:13aktualizováno  16:37
PRAHA - „Spojené království odchází z Evropské unie, ale neodchází z Evropy,“ řekla britská premiérka Theresa Mayová v úterý potvrdila odchod Británie z Evropské unie, když odmítla ‚částečné’ členství v EU, jako jednu z variant řešení brexitu.

Britská premiérka Theresa Mayová během proslovu o řešení brexitu. foto: ČTK

„Britové hlasovali pro změnu, jasnější budoucnost pro naši zemi. Odhlasovali si odchod z Evropské unie a lepší vztah se světem. Přijali, že cesta bude nejistá, ale věřili, že povede k lepší budoucnosti pro jejich děti a vnoučata a úkolem této vlády je, abychom to splnili,“ řekla na úvod proslovu premiérka Mayová.

„Chceme s Vámi obchodovat a spolupracovat a společně čelit našim nepřátelům“, dodala premiérka. „Nechceme se odklonit, ani vracet čas. Budeme spolehlivý partner.“

Británie podle ní musí vyjednat podmínky odchodu a také vybudovat silnou Británii. K tomu se dá dospět jen sjednocením všech čtyř částí Spojeného království. Mayová v úterním projevu také připomněla, že Velká Británie se po brexitu musí spolehnout na diverzitu a svou rozmanitost hýčkat.

„Všichni občané EU budou v Británii vítáni,“ řekla Mayová. „Nikdo nechce vracet hranice, které jsme znali.“ Premiérka v dalším bodu své řeči ale dodala, že Britové musí více kontrolovat imigraci. „Brexit znamená mít pod kontrolou počet lidí přícházející z EU.“

Nejistá cesta brexitu

Británie touží po zcela novém partnerství, které bude respektovat odlišnost ostrovní země a její nové aspirace. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur. Mayová připustila, že brexit je pro Británii nejistou cestou. Věří však, že zemi čeká lepší budoucnost a postavení ve světě. Vyzvala Brity k jednotě.

Mezi některé body plánu Theresy Mayové patří posílení Británie, společná bezpečnostní politika, volný obchod, nebo i ochrana práva Britů v Evropské unii, stejně jako občanů EU na území Spojeného království.

Předseda Evropské rady Donald Tusk označil vystoupení britské premiérky za „realističtější“ oznámení britských záměrů ohledně vystoupení země z Evropské unie. Uvedl to na twitteru s tím, že ostatní země bloku, označované jako EU27, jsou jednotné a připraveny na jednání poté, co Londýn oznámí své rozhodnutí z unie odejít v souladu se článkem 50 lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí.

„Smutný proces, surrealistická doba, ale konečně realističtější oznámení o brexitu,“ uvedl Tusk na twitteru.

17.ledna 2017 v 15:32, příspěvek archivován: 17.ledna 2017 v 16:29

Sad process, surrealistic times but at least more realistic announcement on #Brexit. EU27 united and ready to negotiate after Art. 50.

Podle skotské regionální premiérky Nicoly Sturgeonové musí mít Skotsko možnost opustit Británii, pokud Londýnu nevyjdou jeho obchodní plány s Evropskou unií po brexitu. Informovala o tom agentura Reuters.

Sturgeonová, která stojí v čele skotské vlády usilující o odtržení od Británie, řekla, že plán odchodu Británie z EU, tak jak ho dnes představila premiérka Theresa Mayová, představuje „ekonomickou katastrofu“ pro Británii a že Skotsko pro něj nehlasovalo.

Mayová v poslední době čelila kritice, že její přístup k brexitu je vágní, a že žádný plán nemá. V loňském hlasování se v červnovém referendu pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, 48 jich bylo proti. Mayová chce zahájit vyjednávání podmínek odchodu s evropskými partnery nejpozději koncem března. Tato jednání by měla podle různých komentářů trvat 18 až 24 měsíců.

12 priorit brexitu premiérky Mayové

 • odchod Británie z unijního jednotného trhu
 • odchod Británie ze Soudního dvora EU
 • kontrola počtu imigrantů ze zemí EU
 • kontrola imigračních práv občanů EU v Británii a britských občanů v EU
 • neusilovat o částečné či přidružené členství v EU
 • dosáhnout volného obchodu s EU
 • mít s EU celní dohodu
 • uzavřít obchodní smlouvy se zeměmi mimo EU
 • pokračovat v praktickém sdílení zpravodajských a policejních informací s EU
 • odchod po etapách, aby změny nebyly především pro podniky příliš destabilizační
 • udržet společnou zónu volného pohybu mezi Spojeným královstvím a unijní Irskou republikou
 • držet se principu, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat