Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
1. února 2017 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie omilostnila desetitisíce lidí odsouzených za homosexuální styk

Matematik a průkopník počítačů Alan Turing | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matematik a průkopník počítačů Alan Turing | foto: wikimedia/turingarchive

PRAHA V úterý bylo ve Velké Británii posmrtně omilostněno padesát tisíc homosexuálních a bisexuálních lidí, kteří byli odsouzeni za homosexuální styk v době, kdy byl zločinem. Takzvaný „Turingův zákon“ je součástí nového zákona o policejním dohledu a zločinu. Omilostňuje i dalších 15 tisíc žijících homosexuálů a bisexuálů.

Lidem, kteří zemřeli, bude automaticky udělen pardon, jejich rodiny o tom vláda informovat nebude. Nová legislativa neomilostňuje lidi, kteří donutili ostatní sexuálnímu styku, nebo měli styk s nezletilými.

Zákon se vztahuje nejen na posmrtné omilostnění, ale uděluje také pardon za homosexuální styk více než 15 tisícům žijících mužů. Ti mohou požádat ministerstvo vnitra o udělení milosti.

„Je to skutečně významný den,“ řekl k zákonu ministr spravedlnosti Sam Gyimah. „Nikdy nemůžeme odčinit způsobenou újmu, ale omluvili jsme se a učinili krok, abychom napravili to špatné,“ dodal.

Alan Turing, podle kterého je zákon pojmenovaný, byl matematik a průkopník počítačů, který pomohl Spojencům za Druhé světové války rozklíčovat kódování stroje Enigma. Turing byl totiž v roce 1952 odsouzen za homosexuální styk. Dostal na výběr mezi vězením a chemickou kastrací. Turing si zvolil kastraci. Dva roky poté byl doma nalezen mrtvý. Pitva ukázala na otravu kyanidem a jeho smrt byla prohlášena za sebevraždu. Omilostněn byl až v roce 2013.

Alan Mathison Turing

„Je to úžasná věc, že se nám podařilo stavět na základě milosti udělené Alanu Turingovi a rozšířit ji na tisíce mužů, kteří byli neprávem odsouzeni za sexuální útok, který by dnes nebyl zločinem,“ uvedl pro deník Telegraph Lord Sharkey.

Homosexualita byla zločinem v Anglii do roku 1967 a ve Skotsku do roku 1980. Jako poslední zrušilo zákon zakazující homosexuální styk Severní Irsko v roce 1982.

mhMartin Hampejs
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!