Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Britští poslanci se bojí o život. Výhružky smrtí dostávali už dřív

Památku zavražděného politika Davida Amesse uctili mimo jiné vůdce opozičních labouristů Keir Starmer (druhý zleva), britský premiér Boris Johnson a ministryně vnitra Priti Patelová (vpravo). (16. října 2021) foto: Reuters

Britští poslanci čelí značnému nebezpečí, že se stanou terčem teroristických útoků. Prohlásila to ve středu ministryně vnitra Priti Patelová. Podle ní však zpravodajské služby nemají informace o nějaké konkrétní a bezprostřední hrozbě.
  22:53

„Musím informovat Dolní sněmovnu, že úroveň hrozby, které čelí členové této komory, se nyní jeví jako značná,“ uvedla ministryně vnitra. Dodala, že zaručí, aby se změna úrovně rizika odrazila ve fungování bezpečnostních složek. Poslance vyzvala, aby úroveň nebezpečí brali vážně.

Stanice Sky News uvedla, že úroveň rizika teroristických útoků je pro poslance nyní stejná jako pro celou Británii.

Oznámení ministryně přišlo jen několik dní poté, co byl na veřejném setkání zavražděn britský poslanec David Amess. Po Amessově vraždě se britští politici začali svěřovat s tím, že v minulosti opakovaně dostávali výhrůžky smrtí. 

Mohlo by se to stát komukoli z nás, psal k útokům na politiky zavražděný Amess

Čin rovněž rozvířil debatu, jak zlepšit ochranu politiků. Bezpečnost zákonodárců v areálu parlamentu zajišťuje ozbrojená policie, to však neplatí například v případech, kdy se političtí představitelé  setkávají s voliči na jiných místech či ve svých obvodech.

Autoři: ,

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...