Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Británie představí nový ‚špiclovský zákon‘ o sledování online komunikace

Svět

  16:29
LONDÝN - Britská vláda předloží nový zákon, který má dát bezpečnostním složkám pravomoci vysledovat online komunikaci. Ve snaze získat na svou stranu i kritiky návrhu ministryně vnitra Theresa Mayová v neděli uvedla, že bezpečnostní agentury nedostanou automaticky přístup k historii v internetovém prohlížeči lidí.

Britská premiérka Theresa Mayová. foto: Reuters

Mayová uvedla, že zákon, který bude v parlamentu představen ve středu, je „dost odlišný“ od předchozích plánů dát policii větší pravomoc monitorovat komunikaci a webové aktivity. Tento návrh jeho oponenti překřtili na „špiclovskou chartu“.

Snowden si založil účet na Twitteru. Po dvou hodinách měl 300 tisíc sledujících

Podle Mayové nebude návrh zákona obsahovat automatické pravomoci procházet historií prohlížení lidí, a jakékoli „vměšovací“ akce budou předmětem důkladného dohledu. To představuje ústupek kritikům, kteří tvrdili, že předchozí plány narušovaly právo veřejnosti na soukromí.

Mayová dodala, že návrh zákona má umožnit bezpečnostním složkám a ochráncům zákona vypořádat se s problémy, jimž čelí, a aktualizovat je do podmínek digitálního světa.

Velký úlovek WikiLeaks. Získal osobní emaily šéfa CIA

Diskuse o tom, jak chránit soukromí lidí a zároveň poskytnout ochráncům zákona pravomoci, jež v digitálním věku potřebují, bují od roku 2013, kdy někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden vyzradil špionážní praktiky amerických i britských tajných služeb.

Britští bezpečnostní činitelé argumentují tím, že Snowdenova odhalení jejich práci vážně ohrozila. Zastánci a skupiny na ochranu lidských práv ale uvádějí, že Snowdenova odhalení jsou důkazem, že úřady nerespektují právo lidí na soukromí.

Autor: