Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zatímco Evropa posiluje restrikce, chodí Britové do divadel i na pivo

V Británii mohou lidé chodit do hospod na pivo i do divadel. foto: Profimedia.cz

Zavřené bary ve Vídni či prázdné vánoční trhy v Mnichově: i takové jsou dopady nové vlny protiepidemických restrikcí v několika evropských zemích. V Londýně mezitím páry popíjejí u stánků poblíž Temže svařené víno, v nedalekém národním divadle se hraje bez kapacitních omezení a napříč metropolí se lidé schází v hospodách u piva. Takový je „nový normál“ života v Británii.
  9:34

Není to poprvé, co země v souvislosti s pandemií covidu-19 nepostupuje stejně jako mnohé okolní státy. Spojené království, které hlásí skoro 145 tisíc obětí epidemie, dosud prožilo tři celostátní uzávěry a nyní sleduje, jak země včetně Nizozemska, Belgie, Německa, Rakouska a Česka zavádí lockdowny a restrikce kvůli vysokým počtům pacientů v nemocnicích.

 Ačkoli premiér Boris Johnson varoval, že „blizard z východu“ by stále mohl v Británii narušit sváteční období, mnozí vědci mají za to, že vítr dnes vane opačným směrem.

„V téhle vlně nejsme pozadu za Evropou. Oni jsou za námi,“ řekl agentuře AP profesor medicíny Paul Hunter působící na vysoké škole University of East Anglia. Rozmach nákazy spojený s vysoce nakažlivou koronavirovou variantou delta, který aktuálně svírá pevninskou Evropu, zasáhl Británii v létě, kdy místní vláda rušila poslední zákonné restrikce v ekonomickém a společenském životě.

Protože se delta na ostrovech rozšířila v létě, kdy přenos respiračních virů není tak silný, „nebylo to tak výbušné, jak bychom to čekali během zimy“, řekl expert na modelování infekčních onemocnění z Edinburské univerzity Mark Woolhouse. „Myslím, že Spojené království zažilo svou vlnu delty v příhodné době, kdežto například u Rakouska je to přesně naopak,“ dodal.

Mnozí vědci předpovídali, že britské přírůstky nákaz vystřelí nahoru po 19. červenci, což byl termín stažení téměř všech zbývajících restrikcí označovaný v médiích i jako „den svobody“. To se ovšem nestalo. Počty nově odhalených infekcí, které byly tehdy mezi nejvyššími v Evropě, od té doby kolísají nahoru a dolů, obavy z další ničivé vlny se ale nenaplnily. Přírůstky nicméně zůstávají relativně vysoké a země registruje přes 40 000 nových nákaz na den.

Británie také tento týden hlásila denně asi 130 úmrtí spojených s covidem-19, počty obětí a hospitalizací ovšem při relativně vysoké proočkovanosti, obzvláště mezi seniory, zůstávají výrazně pod maximy z předchozích vln epidemie. Britské nemocnice nejsou zavalené pacienty s covidem-19, byť jsou extrémně vytížené v důsledku dřívějších odkladů neurgentní péče. Konzervativní vláda premiéra Johnsona zatím nevidí potřebu sáhnout po „plánu B“ a znovu nařizovat nošení roušek či práci z domova ve snaze ulevit zdravotníkům.

Život v Británii se tak v těchto dnech může zdát nezvykle normální a mnozí lidé se oddávají aktivitám spojeným s vánočními svátky s novým elánem. Tento nový normál je však do jisté míry svázaný pandemií.

Britové se života bez restrikcí bojí

Psycholog Ivo Vlaev z University of Warwick, který studoval data z různých evropských zemí, se domnívá, že obyvatelé Británie se z větší části stále řídí protiepidemickými zásadami, i když už jim to neukládá zákon. Údaje o pohybu lidí naznačují, že Britové stále méně cestují a méně se stýkají než před pandemií. „Ve skutečnosti se docela bojíme chodit ven a dělat obvyklé věci,“ řekl Vlaev.

Vláda plošně nevyžaduje ukazování vakcinačních potvrzení na pracovištích či na různých událostech a vyloučila zavedení povinného očkování pro širokou veřejnost. To se týká pouze pracovníků zdravotnických a pečovatelských zařízení. Zároveň se vláda soustředí na přeočkování rizikových skupin tzv. posilovací dávkou. Nedávno premiér Boris Johnson na svém Twitteru sdělil, že Británie dala těchto dávek už 15 milionů.

Část odborníků na veřejné zdraví společně s opozičními politiky vládě vytýkají, že v boji s koronavirem příliš spoléhá na vakcinaci. Volají po návratu povinného nošení roušek a dalších opatření. Někteří epidemiologové jsou ale opatrně optimističtí, že současná strategie by mohla být pro tuto zimu dostatečná. Podle Huntera k lepší pozici Británie přispívá i síla předchozích vln epidemie. „Stále máme mnohem více imunity z přirozených infekcí než většina evropských zemí,“ podotkl.

12. dubna 2021

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat