Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Británie se brání imigrantům. Zruší žádosti o dávky v cizích jazycích

Svět

  18:00aktualizováno  22:39
LONDÝN - Britský premiér David Cameron přišel s novým nápadem, jak ušetřit a snížit výdaje na sociální dávky. Chce znemožnit přistěhovalcům, aby žádali o sociální pomoc ve svém mateřském jazyce. Tento krok by měl zabránit tomu, aby sociální dávky přijímali přístěhovalci, kteří neumí anglicky.

Británie dlouhodobě bojuje s problémem přistěhovalectví. foto: ČTK

S prvními plány pro opatření přišel ve spolupráci s premiérem britský tajemník pro práci a penzi Duncana Smithe. Politici se chystají zastavit vydávání cizojazyčných verzí papírových dokumentů k získávání sociálních dávek. Kromě toho chtějí také zrušit službu překladatelů, kteří žadatelům pomáhají formuláře vyplňovat. Informoval o tom zpravodajský server Daily Mail.

ČTĚTE TAKÉ:

Ztíží tak imigrantům, převážně nově přijíždějícím Rumunům a Bulharům, podmínky pro zneužívání britského sociálního systému. Navíc by nové opatření mělo motivovat přistěhovalce, kteří v Británii již žijí, aby se angličtinu naučili.

Liam Fox, bývalý britský ministr konzervativního kabinetu, ze kterého návrh vzešel, s premiérem souhlasí. "Naučit se anglicky je jedna z nejdůležitějších věcí, pokud se chce přistěhovalec na zdejším pracovním trhu uchytit," řekl.

Poskytují službu ve 140 jazycích

Neschopnost mluvit nebo psát anglicky pro žadatele v současnosti netvoří žádnou překážku. Úřady práce poskytují informační letáky a dokumenty o sociálních dávkách ve 140 jazycích. Patří k nim třeba polština, slovenština, čeština nebo také vietnamština s islandštinou.

Britská státní kasa každoročně uvolní pět milionů liber na překladatelské služby a tvorbu dokumentů o sociálních dávkách  Většina z této sumy je věnována na služby překladatelů, pouze 415 tisíc liber padne na tvorbu dokumentů v cizích jazycích.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat