130 let
Británie dlouhodobě bojuje s problémem přistěhovalectví.

Británie dlouhodobě bojuje s problémem přistěhovalectví. | foto: ČTK

Británie se brání imigrantům. Zruší žádosti o dávky v cizích jazycích

Svět
  •   18:00aktualizováno  22:39
LONDÝN - Britský premiér David Cameron přišel s novým nápadem, jak ušetřit a snížit výdaje na sociální dávky. Chce znemožnit přistěhovalcům, aby žádali o sociální pomoc ve svém mateřském jazyce. Tento krok by měl zabránit tomu, aby sociální dávky přijímali přístěhovalci, kteří neumí anglicky.

S prvními plány pro opatření přišel ve spolupráci s premiérem britský tajemník pro práci a penzi Duncana Smithe. Politici se chystají zastavit vydávání cizojazyčných verzí papírových dokumentů k získávání sociálních dávek. Kromě toho chtějí také zrušit službu překladatelů, kteří žadatelům pomáhají formuláře vyplňovat. Informoval o tom zpravodajský server Daily Mail.

ČTĚTE TAKÉ:

Ztíží tak imigrantům, převážně nově přijíždějícím Rumunům a Bulharům, podmínky pro zneužívání britského sociálního systému. Navíc by nové opatření mělo motivovat přistěhovalce, kteří v Británii již žijí, aby se angličtinu naučili.

Liam Fox, bývalý britský ministr konzervativního kabinetu, ze kterého návrh vzešel, s premiérem souhlasí. "Naučit se anglicky je jedna z nejdůležitějších věcí, pokud se chce přistěhovalec na zdejším pracovním trhu uchytit," řekl.

Poskytují službu ve 140 jazycích

Neschopnost mluvit nebo psát anglicky pro žadatele v současnosti netvoří žádnou překážku. Úřady práce poskytují informační letáky a dokumenty o sociálních dávkách ve 140 jazycích. Patří k nim třeba polština, slovenština, čeština nebo také vietnamština s islandštinou.

Britská státní kasa každoročně uvolní pět milionů liber na překladatelské služby a tvorbu dokumentů o sociálních dávkách  Většina z této sumy je věnována na služby překladatelů, pouze 415 tisíc liber padne na tvorbu dokumentů v cizích jazycích.

Autor: kys
  • Vybrali jsme pro Vás