26. května 2017 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA poskytly ‚nové záruky’. Británie obnovila výměnu citlivých informací

Britská premiérka Theresa Mayová hovoří s americkým prezidentem Donaldem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová hovoří s americkým prezidentem Donaldem... | foto: ČTK

LONDÝN Britská policie v pátek obnovila výměnu bezpečnostních dat se svými partnery ve Spojených státech. Informoval o tom list The Guardian. Spolupráci Britové ve čtvrtek dočasně přerušili kvůli únikům informací z vyšetřování pondělního teroristického útoku v Manchesteru do amerických médií.

Přerušení výměny informací netrvalo ani 24 hodin. Podle britského listu bylo jeho smyslem spíše než skutečné omezení spolupráce vyslat signál amerických partnerům, že úniky informací do médií jsou nepřípustné.

Šéf protiteroristického policejního útvaru Mark Rowley v pátek uvedl, že Spojené státy poskytly Británii „nové záruky“. Jejich povahu neupřesnil.

„Velice si ceníme zásadního vztahu s našimi spolehlivými partnery po celém světě, s nimiž můžeme spolupracovat a sdílet citlivé informace ve snaze porazit terorismus a ochránit veřejnost doma i v zahraničí,“ uvedl Rowley.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil úniky informací z amerických zpravodajských služeb o atentátu v anglickém Manchesteru do médií za hluboce znepokojující. Přislíbil jejich důkladné prošetření a potrestání viníků. Britská premiérka Theresa Mayová s ním o problému hovořila během čtvrtečního summitu NATO v Bruselu.

Setkání NATO. Britská premiérka Theresa Mayová se dívá na Donalda Trumpa, který...
Trump odstrčil černohorského premiéra a postavila se do čela.

Po pondělním atentátu, který si vyžádal 22 obětí, unikly do amerických médií citlivé informace, jako například totožnost předpokládaného atentátníka Salmana Abediho či fotografie částí důmyslné bomby z místa činu v multifunkční manchesterské hale.

ČTK

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na Lidovky.cz