Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Británie stojí proti Německu v otázce společné armády EU. Bojí se o vztahy s NATO

Svět

  15:25
BRATISLAVA - Británie je proti vytvoření evropské armády či společného vojenského velení. Takový krok by podkopával Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v úterý novinářům u příležitosti neformálního jednání ministrů obrany členských států Evropské unie britský ministr Michael Fallon. Užší spolupráci v obranné a bezpečnostní politice naopak prosazuje Německo.

Britský ministr obrany Michael Fallon se obává vztahů s NATO, pokud vznikne společná evropská armáda. foto: Reuters

„Souhlasíme s tím, že Evropa musí reagovat na problémy spojené s terorismem a migrací. Budeme se ale nadále stavět proti myšlence unijní armády nebo proti unijnímu vojenskému velení, což by jednoduše alianci podkopávalo. NATO musí zůstat základem naší obrany a obrany Evropy,“ řekl novinářům Fallon. Dodal, že podkopávání NATO by bylo chybným způsobem naplňování unijních cílů.

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který se schůzky také zúčastnil, ovšem silné NATO a silná společná evropská obrana nejsou v rozporu. „Vítám diskusi o posílení evropské spolupráce v oblasti obrany. Neexistuje žádný rozpor mezi silnou evropskou obranou a silným NATO. Vzájemně je posilují,“ řekl Stoltenberg novinářům při příchodu na jednání. Za důležité přitom považuje, aby se NATO a Evropská unie doplňovaly a aby nedocházelo ke zdvojování činností.

Německo zvažuje obnovení branné povinnosti. Rekruti by bránili NATO

Představitelé NATO a EU podepsali letos v červenci dohodu o prohloubení spolupráce. Těsnější vazby by obě instituce mohly podle dřívějších informací navázat například v oblastech kybernetické bezpečnosti, hybridních hrozeb nebo při námořní spolupráci.

Podobný názor jako generální tajemník NATO zastává i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. „Posílení evropské obrany a partnerství s NATO nejsou ani ve vzájemném rozporu ani ve vzájemné konkurenci, jde o vzájemné posilování. Máme partnerství a chceme ho posílit,“ řekla Mogheriniová. Dodala, že současná debata mezi členskými zeměmi se týká posílení spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany bez návrhů na vytvoření evropských ozbrojených sil.

Ministři obrany zemí evropské osmadvacítky se na schůzce v Bratislavě podle Mogheriniové dohodli, že do listopadu by měl být hotov plán implementace evropské globální a bezpečnostní strategie v části týkající se bezpečnosti a obrany. „Budeme se zaměřovat na konkrétní kroky, které můžeme podniknout v rámci současných platných (unijních) smluv,“ uvedla Mogheriniová.

Těsnější spolupráci zemí evropské osmadvacítky by uvítala německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. „Nejde o krok směrem k vytvoření evropské armády. Cílem je sloučit rozdílné síly, abychom byli schopni rychlejšího jednání. Evropa je příliš pomalá, evropská odpověď na krize přichází někdy se zpožděním. Potřebujeme společný evropský postup,“ řekla ministryně a jako příklad uvedla německo-francouzskou brigádu, která podle ní neomezuje suverenitu zúčastněných zemí.

Von der Leyenová odmítla názory, že by užší spolupráce zemí EU ve vojenské oblasti vedla k oslabení NATO. „Potřebujeme silnou Evropu. Všechno, co posiluje Evropu v obraně, posiluje i NATO,“ řekla ministryně.

Prohloubení spolupráce armád unijních zemí prosazuje spolu s Berlínem i Paříž. Německo a Francie budou po očekávaném odchodu Británie z EU vojensky nejsilnější unijní státy.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat