Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Víc platili za psa než sloužícím. Nejbohatší britská rodina čelí obžalobě

Ajay Hinduja s manželkou Namratou, členové nejbohatší britské rodiny, na cestě k soudu v Ženevě, kde čelí obžalobě z vykořisťování a obchodu s lidmi. (10. června 2024) foto: Profimedia.cz

Čtyři členové nejbohatší britské rodiny byli ve Švýcarsku obžalováni z vykořisťování a obchodu s lidmi. Podle prokuratury rodina Hindujaových zaplatila více peněz za péči o svého psa než za platy svých sloužících.
  10:08

Hindujaovým, kteří vlastní majetek v hodnotě asi 37 miliard liber (přes bilion korun), patří vila v obci Cologny v sousedství Ženevy a žaloba se týká toho, že z Indie dováželi sloužící, aby se jim starali o děti a o domácnost.

Prakash a Kamal Hindujaovi a jejich syn Ajay s manželkou údajně zabavili svým zaměstnancům cestovní pasy, za pracovní dobu trvající 18 hodin jim platili pouhých sedm liber a z usedlosti jim dovolovali odcházet jen v omezené míře. BBC píše, že minulý týden rodina souhlasila s finančním vypořádáním ve věci vykořisťování, stále s nimi ale pokračuje proces kvůli obchodu s lidmi. Popírají, že by se dopustili čehokoliv nezákonného.

Yves Bertossa, jeden z nejznámějších ženevských prokurátorů, u soudu porovnal 10 000 dolarů (231 300 korun), na které Hindujaovy ročně vyjde jejich pes, s částkami, které vypláceli svým sloužícím. Právník rodiny vyloženě nepopřel tvrzení o nízkých platech personálu, je to ale podle něho třeba vidět v kontextu. Řekl, že zaměstnanci u Hindujaových měli bydlení a stravu. Obhájci zpochybňují i tvrzení o dlouhé pracovní době a tvrdí, že sledovat film s dětmi nelze považovat za práci.

Někteří z bývalých sloužících vypovídali ve prospěch Hindujaových a popsali je jako rodinu, která se k nim chovala důstojně. Nicméně údajné zabavování pasů a nemožnost opustit vilu bez dovolení lze hodnotit jako obchod s lidmi, uvádí BBC. Prokurátor Bertossa pro Hindujaovy žádá tresty odnětí svobody, mají podle něho zaplatit miliony dolarů jako odškodnění i uhradit náklady spojené s procesem.

BBC připomíná, že v roce 2008 byl v Ženevě v pětihvězdičkovém hotelu zatčen Hannibal Kaddáfí, syn někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího poté, co policie dostala informaci, že společně s manželkou bijí služebnictvo. Policie případ sice odložila, ale vyvolal významnou diplomatickou rozepři mezi Švýcarskem a Libyí, která v Tripolisu nechala na oplátku zatknout dva švýcarské občany.

Loni zase čtyři sloužící z Filipín podali trestní oznámení na jedno z diplomatických zastoupení u OSN v Ženevě kvůli tomu, že celé roky nedostali zaplaceno.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...