23. dubna 2018 10:39, aktualizováno  19:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je to chlapec. Manželka prince Williama Kate porodila třetí dítě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Princ William a vévodkyně z Cambridge Kate s novorozeným synem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ William a vévodkyně z Cambridge Kate s novorozeným synem. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Manželka britského prince Williama dnes v londýnské porodnici přivedla na svět svého třetího potomka. Chlapec váží 3,8 kilogramu. Vévodkyně Kate i s miminkem za Williamova doprovodu večer nemocnici opustili a odjeli do Kensingtonského paláce. William byl u porodu přítomen, jeho třetí potomek se stal pátým v pořadí nástupnictví na britský trůn.

„Její královská výsost vévodkyně z Cambridge bezpečně porodila syna v 11:01 hodin. Dítě váží 8 liber a 7 uncí (3,82 kg - pozn. red.),“ uvedl Kensingtonský palác na Twitteru. Do porodnice šestatřicetiletá Kate dorazila v pondělí ráno autem společně se svým manželem, princem Williamem.

„Vévoda z Cambridge byl přítomen porodu. Její královské výsosti i jejímu dítěti se daří dobře,“ pokračovalo tradiční oznámení. 

Stejně tak bude narození dítěte oznámeno tradičním způsobem, tedy umístěním zprávy na stojan před bránou královnina Buckinghamského paláce, aby si tuto zprávu mohli přečíst kolemjdoucí.

23.dubna 2018 v 14:03, příspěvek archivován: 23.dubna 2018 v 14:21

Her Royal Highness The Duchess of Cambridge was safely delivered of a son at 1101hrs. The baby weighs 8lbs 7oz. The Duke of Cambridge was present for the birth. Her Royal Highness and her child are both doing well.

„Královna, vévoda z Edinburgu, princ waleský, vévodkyně z Cornwallu, princ Harry a další členové rodiny byli informováni a jsou potěšeni zprávami,“ informoval královský palác na Twitteru. 

Po sedmi hodinách od porodu Kate s dítětem v náručí a s Williamem po boku opustili nemocnici. Před odchodem krátce zapózovali novinářům, Británie se tak dočkala prvních snímků nového člena královské rodiny.

Královna Alžběta II., její manžel Philip, princ Charles s manželkou Camillou i strýček novorozeněte princ Harry a všichni jsou podle sdělení Kensingtonského paláce „zprávou potěšeni“.

Pátý následník anglického trůnu.
Novorozeně je šestým pravnoučetem královny Alžběty II., která oslavila 92. narozeniny.

Novorozený chlapec je třetím potomkem Williama a Kate. Jejich synovi Georgeovi jsou čtyři a dceři Charlotte dva roky. Chlapec, mohl by podle sázkařů dostat jméno Albert, Arthur nebo Fred. V Británii se v pondělí slaví svátek svatého Jiří, jméno patrona Anglie ale již nese nejstarší syn Williama a Kate.

Vévodkyně Kate porodila v nemocnici Svaté Marie v Lindově křídle v londýnské části Paddington. Zde se narodily i její další děti - nyní čtyřletý George i dvouletá Charlotte. Narodili se tady i princové William a Harry. Novorozeně je šestým pravnoučetem královny Alžběty II., která v sobotu oslavila 92. narozeniny.

Krátce po narození chlapce poblahopřála princi Williamovi a jeho manželce Kate britská premiérka Theresa Mayová. „Srdečně gratuluji vévodovi a vévodkyni z Cambridge k narození chlapečka (...) přeji jim hodně štěstí,“ uvedla.

William s Kate a také celá královská rodina přijímají množství gratulací. Britská letecká společnost British Airways vývěskou na letišti Heathrow popřála novorozenci šťastný start do života. Vývěska byla kopií té, kterou umístil u své brány Buckinghamský palác. Páru blahopřáli také šéfka skotské vlády Nicola Sturgeonová nebo šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

Slavný britský pár během návštěvy pracovních prostorů MESH, kde vznikají start-upy norských technologických společností.

Těhotenství vévodkyně z Cambridge oznámil Kensingtonský palác loni v září. Informoval tehdy, že by se dítě mělo narodit v dubnu. Stejně jako v případě předchozích dvou těhotenství Kate trpěla nadměrným zvracením těhotných, takzvaným hyperemesis gravidarum. Na veřejnosti se naposledy po boku svého manžela objevila 22. března.

Nemocnice si za prvních 24 hodin po narození dítěte účtuje 5 215 liber, tedy 151 tisíc korun, pokud dítě přijde na svět přirozeně. Pokud se narodí císařským řezem vyjde porod na 195 tisíc korun a následně na 33 tisíc za každý další den v nemocnici. 

Poznali se na univerzitě

William a Kate se potkali na studiích na univerzitě St. Andrews ve Skotsku. Svatba se konala ve Westminsterském opatství v dubnu 2011.

Pár nyní žije v Kensingtonském paláci. William loni ukončil svou civilní práci pilota záchranné helikoptéry, aby se mohl plně věnovat svým oficiálním povinnostem. Některá média ho za to ale kritizovala, že se práce štítí.

Při první oficiální návštěvě Polska doprovázejí prince Williama a vévodkyni Kate i jejich děti: dvouletá Charlotte a její bratr George.

Při první oficiální návštěvě Polska doprovázejí prince Williama a vévodkyni Kate i jejich děti: dvouletá Charlotte a její bratr George.

Princ William se chce plně účastnit výchovy svých dětí a zároveň si chránit své soukromí, což podle agentury Reuters souvisí se smrtí jeho matky, princezny Diany, která zemřela při autonehodě v roce 1997, když její limuzína ujížděla před paparazzi.

„Myslím, že má mnohem víc závazků než dříve... ale v porovnání s většinou veřejnosti, která pracuje na plný úvazek, má pořád čas na to, aby se staral o děti, koupal je, uspával je a myslím, že se tak o ně bude starat i nadále,“ řekla Claudia Josephová, která píše biografie královské rodiny.

Fronta na trůn

Novorozený princ je šestým pravnukem královny Alžběty II. a pátým v následnictví na britský trůn; po své sestře, bratrovi, otci Williamovi a dědečkovi princi Charlesovi. Změna zákona z roku 2013 totiž znamená, že mladší bratr v následnictví nepředběhne starší sestru, tedy Charlottu. Williamův bratr princ Harry, který se příští měsíc ožení s herečkou Meghan Markleovou, je v následnictví šestý.

Pořadí následnictví britského trůnu (prvních deset míst):

1. Princ Charles, princ z Walesu, syn královny Alžběty II., narozen v roce 1948.

2. Princ William, vévoda z Cambridge, syn prince Charlese, narozen v roce 1982.

3. Princ George z Cambridge, syn prince Williama, narozen v roce 2013.

4. Princezna Charlotte z Cambridge, dcera prince Williama, narozena v roce 2015.

5. Syn a třetí dítě prince Williama, narozen v pondělí.

6. Princ Harry, princ z Walesu, syn prince Charlese, narozen v roce 1984.

7. Princ Andrew, vévoda z Yorku, druhý syn královny Alžběty II., narozen v roce 1960.

8. Princezna Beatrice z Yorku, dcera prince Andrewa, narozena v roce 1988.

9. Princezna Eugenie z Yorku, dcera prince Andrewa, narozena v roce 1990.

10. Princ Edward, hrabě z Wessexu, třetí syn královny Alžběty, narozen v roce 1964.

mhMartin Hampejs, ČTK
  • 4Diskuse