Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Cambridgeská univerzita měla výnos z obchodování s otroky, zjistil výzkum

Mikiny s nápisem Cambridge University foto: Profimedia.cz

Britská Cambridgeská univerzita ve čtvrtek uvedla, že v průběhu své historie těžila z výnosů otrokářství. Instituce proto slíbila, že rozšíří stipendia pro černošské studenty a bude financovat další výzkum své historické role v obchodování s otroky. Informovala o tom agentura Reuters.
  19:44

Cambridgeská univerzita uvedla, že výzkum, který si nechala provést, nenašel žádné důkazy o tom, že by sama někdy přímo vlastnila otroky nebo plantáže. Zjištění však ukázala, že z otroctví měla „významné výhody“, píše agentura Reuters.

Ty pocházely od univerzitních mecenášů, kteří vydělávali na obchodu s otroky, z investic univerzity do společností, které se na otrokářství podílely, a z poplatků od rodin vlastnících plantáže.

Výzkumníci zjistili, že stipendisté cambridgeských kolejí byli zapojeni do společností, které obchodovaly s otroky. Univerzita také dostávala dary od investorů těchto společností a sama přímo do jedné z nich investovala.

I abolicionisty je nutno prověřit

Zpráva rovněž uvádí, že ačkoli významní abolicionisté, tedy aktivisté, kteří usilovali o zrušení otroctví, jako byl William Wilberforce, získali vzdělání na Cambridgeské univerzitě a rozvíjeli zde své kampaně, je třeba jejich odkaz dále plně prozkoumat.

Někteří významní členové univerzity totiž obhajovali intelektuální základy obchodu s otroky. Na univerzitě je také připomínáno několik osob, aniž by bylo zmíněno, jakou roli v otrokářství sehrávali.

Například socha Williama Pitta mladšího, který byl na konci 18. století premiérem, neobsahuje žádnou zmínku o jeho úsilí o zbrzdění abolicionismu nebo o obnovení otroctví na Haiti po tamní revoluci.

Výstava a centrum jako kompenzace

Univerzita v reakci na zprávu uvedla, že muzeum uspořádá v roce 2023 výstavu o otroctví a moci. Cambridgeské muzeum archeologie a antropologie doporučilo, aby byly vráceny jeho beninské bronzy, které byly odvezeny během násilného vojenského tažení v 19. století z území, jež se později stalo součástí dnešní Nigérie. Jedna z cambridgeských kolejí už loni vrátila další beninský bronz, stejně jako Aberdeenská univerzita ve Skotsku.

Cambridgeská univerzita také uvedla, že zřídí specializované centrum pro výzkum dědictví zotročení, prohloubí vazby s univerzitami v Karibiku a Africe a zvýší postgraduální stipendia pro britské černošské studenty i studenty z Afriky a Karibiku.

Přiznání podle Reuters přichází v době, kdy řada předních institucí - od britské centrální banky po anglikánskou církev - přehodnocuje ústřední roli, kterou otroctví hrálo v obohacování Británie, a to, jak z jeho nespravedlnosti těžily.

Obě instituce se v roce 2020 omluvily za historickou roli svých institucí v obchodování s otroky. Bank of England také v srpnu uvedla, že stahuje umělecká díla zobrazující bývalé guvernéry spojené s otroctvím.

Autoři: ,