1. listopadu 2016 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie zvýší výdaje pro boj s ruskými kybernetickými útoky, odhalil šéf tajných služeb

Philip Hammond | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Philip Hammond | foto: Reuters

LONDÝN Británie posílí boj s kybernetickou kriminalitou, na zlepšení své bezpečnosti vydá v příštích pěti letech 1,9 miliardy liber (57,2 miliardy Kč). Oznámilo to v úterý tamní ministerstvo financí. Šéf tajné služby MI5 Andrew Parker v úterý varoval před „čím dál agresivnějšími“ metodami Ruska, které se podle něj v soupeření se Západem spoléhá stále častěji právě na kybernetické útoky. Mluvčí Kremlu obvinění odmítl.

Ministr financí Philip Hammond řekl, že vláda posílí obranu proti kybernetickým útokům, aby ochránila služby i hospodářství. Podpoří přitom podnikatele, aby udělali totéž. „Nebudeme jen bránit náš kybernetický prostor, ale vrátíme úder, pokud nás někdo napadne,“ uvedl Hammond, který zveřejnil i další podrobnosti plánu kabinetu premiérky Theresy Mayové pro boj s kybernetickými útoky.

Nepřátelští „zahraniční hráči“, které blíže nejmenoval, se podle Hammonda snaží hackerskými útoky ochromit především energetickou síť a dopravní systémy Británie.

Částku 1,9 miliardy liber vynaloží Londýn na boj s kybernetickým zločinem v průběhu příštích pěti let. Oproti předchozímu pětiletému období jde o zvýšení rozpočtu o polovinu.

Britská vláda chce v následujících letech vytvořit také nový ústav, který se bude zabývat výzkumem kybernetické bezpečnosti. Fungovat bude paralelně s Národním střediskem kybernetické bezpečnosti (NCSC), které zahájilo činnost v říjnu a má zhruba 700 zaměstnanců.

Ředitel tajné služby MI5 v rozhovoru poskytnutém listu The Guardian v úterý varoval, že Rusko se stává pro Británii stále větší hrozbou. K destabilizaci země podle něj Moskva používá sofistikované metody včetně kybernetických útoků. Rusko se hackerskými útoky snaží získat vojenská tajemství, informace o průmyslu a hospodářství i vládní a zahraniční politice, tvrdí Parker.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Parkerovo vyjádření označil za nepravdivé. „Ty výroky neodpovídají realitě,“ uvedl. „Dokud někdo neposkytne důkazy, budeme ta vyjádření považovat za nepodložená a bezdůvodná,“ dodal.

Vztahy mezi Londýnem a Moskvou jsou dlouho napjaté kvůli sporům kolem Sýrie a Ukrajiny, ale i kvůli vraždě někdejšího ruského agenta Sergeje Litviněnka v Londýně v roce 2006.

ČTK