26. prosince 2015 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británii postihly lijáky s povodněmi. Tisíce domácností se ocitly bez elektřiny

Severozápadní Anglii v důsledku lijáků sužují rozsáhlé záplavy. Zvlášť zasažena... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severozápadní Anglii v důsledku lijáků sužují rozsáhlé záplavy. Zvlášť zasažena... | foto: ČTK

LONDÝN Severozápadní Anglii v důsledku sobotních lijáků opět sužují rozsáhlé záplavy. Zvlášť zasažena jsou hrabství Lancashire a Yorkshire. Voda již zaplavila na různých místech řadu domů a v několika oblastech začaly evakuace. Úřady podle BBC varovaly, že na mnohých místech povodně ohrožují i lidské životy.

Meteorologové upozornili, že silné lijáky budou ještě večer a teprve poté začnou ustávat. V severoanglickém hrabství Cumbria i jinde pomáhají vojáci budovat protipovodňové zátarasy. Představitel vlády pro živelné pohromy Rory Stewart označil množství srážek v nejvíce postižených místech za bezprecedentní. Situaci podle něj zhoršuje to, že půda je již nasycená vodou pro rozsáhlých deštích předchozích týdnů.

Úřady vyhlásily varování před povodněmi i v mnoha dalších místech mimo Anglii. V Anglii, Skotsku a Walesu se podle BBC jedná celkem o více než 300 podobných varování, přičemž na 22 místech Anglie je situace zvlášť kritická. Za den někde nyní spadne tolik vody, jako jindy za celý měsíc.

„Je to prostě děsivé. Už došly pytle s pískem (na protipovodňové hráze). Lidé podléhají panice,“ uvedla Kellie Hughesová z vesnice Whalley v hrabství Lancashire. Přívaly vody způsobily chaos především v silniční dopravě. Zcela byla uzavřena dálnice M62, v jejíž vozovce udělala přívalová voda ohromnou díru.

200 let stará pivnice padla

Úřady vyzvaly obyvatele, aby do zasažených oblastí nejezdily. Tisíce domácností se ocitly bez dodávek elektřiny. V Summerseatu zničil vodní živel 200 let starou pivnici. Na pomoc lidem v zatopených místech úřady vyslaly lodě.Úřady vyzvaly obyvatele, aby do zasažených oblastí nejezdily. Tisíce domácností se ocitly bez dodávek elektřiny.

„Bouře v oblastech Cumbria a Lancashire nám připomněly, jak nemilosrdná může být příroda. Avšak místní úřady tvrdě pracují na tom, aby dopad na obyvatele byl minimální,“ řekl BBC vládní představitel Peter Box. Pomoc se podle něj zvlášť zaměřuje na staré lidi a další ohroženější skupiny obyvatel.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.