Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británii při druhé vlně epidemie koronaviru hrozí až 120 tisíc úmrtí, tvrdí vědci

Muž v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž v Londýně | foto: Reuters

Londýn Británie musí začít s intenzivními přípravami na druhou vlnu epidemie covidu-19, při které by v nejhorším případě mohlo zemřít až 120 000 lidí. Varují před tím přední vědci ve zprávě vypracované na podnět hlavního vědeckého poradce vlády Patricka Vallance.

Odborníci uvedli, že tento odhad počtu mrtvých není předpovědí toho, co se pravděpodobně stane. Jde o upozornění, jak by se pandemie mohla vyvíjet, pokud případů nákazy koronavirem bude rychle přibývat, ale zdravotnictví a sociální služby podniknou jen málo pro to, aby se na novou situaci připravily.

„Z tohoto modelu vyplývá, že počet úmrtí by při nové vlně v zimě mohl být vyšší (než nyní). Ale nebezpečí, že se tak stane, lze snížit, pokud proti tomu okamžitě podnikneme kroky,“ cituje v úterý list The Guardian na svých internetových stránkách Stephena Holgata, profesora imunofarmakolgie, z univerzity v Southamptonu, který stál v čele 37členného vědeckého týmu. Podle nich by se reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden infikovaný, vyšplhalo v případě splnění pesimistického scénáře na 1,7. V Anglii nyní tento údaj činí přibližně 0,9.

Vědci také varují, že druhá vlna koronavirových infekcí se může v zemi sejít s epidemií chřipky. Virus se může s větší silou vrátit také kvůli tomu, že s příchodem podzimu lidé tráví více času ve vnitřních prostorách, kde se v chladnějším období oproti létu méně větrá. Nejtěžší období podle nich přijde v lednu a únoru příštího roku.

Odborníci doporučují, aby úřady na podzim zahájily velkou kampaň s cílem informovat lidi, co dělat proti šíření nákazy. Dále vyzývají, aby si nemocnice a domy s pečovatelskou službou vytvořily zásoby ochranných pomůcek a navýšily testovací kapacity.

V Británii se doposud koronavirem nakazilo více než 290 000 lidí, bezmála 45 000 z nich zemřelo. Na tuto zemi pandemie covidu-19 dolehla nejvíce v Evropě.

Od 24. července budou lidé v obchodech a supermarketech v Anglii muset nosit roušky, od půlky června už tato povinnost platí ve veřejné dopravě. Agentura AP k tomu napsala, že Británie donedávna zaujímala k rouškám liberálnější přístup: lidem jejich nošení doporučovala, ale nenařizovala. Premiér Boris Johnson, který kvůli těžkému průběhu covidu-19 strávil na jaře týden v nemocnici, ochranu nosu a úst začal nosit teprve minulý týden. Zástupci zdravotníků i opozice tvrdí, že nařízení o povinnosti nosit roušky v obchodech v Anglii přichází příliš pozdě. Ve Skotsku platí už několik dnů. V Británii si každá část země určuje vlastní opatření pro boj proti koronaviru.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.