Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Británii sužuje další silná bouře se záplavovými lijáky

Svět

  10:48
LONDÝN - Sever Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko od dnešního rána sužuje bouře Frank, kterou provázejí lijáky a vichry. Na více než 100 místech hrozí podle úřadů záplavy. Životy lidí jsou ohroženy především v hrabství Lancaster, které zasáhly bezprecedentní povodně již v minulých dnech, uvedla stanice BBC.

Evakuovaní obyvatelé sledují zásah záchranářů u zříceného mostu v Tedcasteru. foto: Reuters

Mnoho obyvatel zůstalo bez dodávek elektřiny a bouře narušila na řadě míst silniční dopravu, někde i leteckou. Zvlášť nebezpečná situace nastala v hrabství North Yorkshire, kde se ve městě Tadcaster zřítil most a hrozí podle záchranářů výbuch plynu. Vojáci, které vláda vyslala na pomoc, evakuovali okolní domy.

Silné deště a větry o rychlosti až 140 kilometrů v hodině mají po většinu dne komplikovat život především v severozápadní Anglii, v jižním a středním Skotsku a ve Walesu. Mimořádně nebezpečná situace v důsledku bouře Frank se očekává i na ostrově Man, dodal web stanice BBC.

Záplavové deště po celý prosinec

Britské ostrovy, především severozápad Anglie, trpí záplavovými dešti od začátku měsíce, kdy udeřila bouře Desmond. Minulý týden přišla bouře Eva. Voda postupně zaplavila ulice mnohých měst a více než 6700 objektů. Přírodní živel pustošil například města York, Leeds a Manchester. Záchranáři již evakuovali tisíce obyvatel. Vláda poslala na pomoc 500 vojáků a další tisícovka je připravena v záloze.

Podnebí v Británii je tradičně vlhké, hlavně v zimě, ale četnost a intenzita nynějších lijáků je mimořádná. „Významnou roli v tom hrají klimatické změny. Takové projevy počasí lze předvídat, ale v důsledku klimatických změn jsou častější a vážnější,“ tvrdí předseda nezávislého britského výboru pro klimatické změny John Gummer. Spolu s dalšími odborníky soudí, že úřady přes zkušenosti z minulých letech nepřijaly dostatečná protipovodňová opatření.

Přehodnocení povodňových opatření

Britská vládní Agentura pro životní prostředí v pondělí připustila, že bude nutné „zcela přehodnotit“ protipovodňová opatření v zemi, kde hodně obydlí leží v záplavových oblastech. Odborníci například radí, aby se zlepšil systém včasného varování před stoupáním vod, používaly voděodolné stavební materiály či aby se nekácelo tolik stromů.

„Přízemí domů by mohla být stavěna tak, aby odolávala přívalům vody,“ řekl novinářům britský architekt Richard Coutts.

Autor: