Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové hrají brexitový vabank. Za měsíc končí přechodné období, Spojenému království hrozí cla a jiné komplikace

Britský premiér Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson | foto: ČTK/AP

LONDÝN/PRAHA Čas na vyjednání brexitové dohody se Velké Británii krátí. Pokud ji má do konce roku schválit britský i evropský parlament, je už nejvyšší čas. Přechodné období končí přesně za měsíc a Spojenému království hrozí nepříjemné komplikace.

Ještě v pátek se zdálo, že brexitový průlom je na spadnutí. Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier odcestoval do Londýna s cílem vyjednat s Brity kompromis ohledně rybolovných práv. Ta jsou předmětem sporu od začátku – kvóty na úlovek ve vlastních vodách byly ostatně jedním z velkých témat již v kampani před referendem o odchodu Spojeného království z EU.

Jen co ale vyšly najevo podrobnosti této „přelomové“ nabídky, spustila se na nové naděje studená londýnská sprcha. Britové text označili za „pohrdlivý“ a dali najevo, že se o něm v současné podobě nechtějí ani bavit.

Na vyjednávání už přitom příliš času nezbývá. Pokud mají potenciální dohodu do konce roku schválit britský i evropský parlament, je na její finální verzi nejvyšší čas. Pokud se to nestihne, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

V posledních týdnech sice britští a unijní vyjednavači dokončili formulace značné části mnohasetstránkové společné smlouvy, ale pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a právě rybolovná práva stále zůstávají otevřená. Přinejmenším u posledního z nich si vláda britského premiéra Borise Johnsona nesmí dovolit ustoupit ani o krok vzhledem k jeho mediální citlivosti.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová dle agentury Reuters uvedla, že vyjednávání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií budou pokračovat.

„Zároveň se ale připravujeme na konec přechodného období tak, jak od nás naše země očekává,“ dodala ministryně. Podle britských médií bude o nevyřešených bodech v nejbližších dnech jednat premiér Johnson s šéfkou unijní exekutivy Ursulou von der Leyenovou.

Jak ohlídat La Manche

Patelová zároveň informovala, že Londýn již podepsal s Paříží dohodu, která má za cíl omezit nelegální migraci přes Lamanšský průliv. S brexitem sice smlouva souvisí jen volně, ale ochrana vnějších hranic byla jedním ze zásadních požadavků euroskeptiků.

Nová britsko-francouzská dohoda například podle ministryně počítá se zdvojnásobením počtu policistů hlídajících francouzské pláže. Nasazena budou i nová technická zařízení, včetně radarů a bezpilotních letadel. Na tato opatření obě země podle agentury AP vynaloží 31,4 milionu eur (asi 823 milionů korun). Cílem je uzavřít nebezpečnou cestu do Británie, kterou se převaděči pokoušejí překonat s migranty riskantně v malých člunech.

Krize za krizí

Britský premiér Johnson se dnes nachází v choulostivé situaci. Dvojitý koronavirový lockdown podryl jeho autoritu u libertariánské pravice, z níž se rekrutují skalní příznivci brexitu. Britská ekonomika se sice oficiálně otevře ve středu 2. prosince, země však přejde zpět do takzvaného třístupňového systému, nyní navíc zpřísněného o nová opatření. Johnsonovi tak prý hrozí „konzervativní vzpoura“ a pro další koronavirový plán možná bude nucen hledat podporu u opozičních labouristů.

Podle britských komentátorů si může Johnson pravicové voliče udobřit jedině skrze zásadový postoj k brexitu, který se neslučuje s jakýmikoli kompromisy. Konzervativní voliči mají ještě v příliš dobré paměti fiasko vlády Theresy Mayové, která sama nakonec při vyjednáváních nedbala na požadavky, z nichž původně „nehodlala ustoupit“. Při brexitu bez dohody však Johnson riskuje silné ekonomické dopady na Spojené království, umocněné navíc koronavirovou krizí.

V nejčernějším scénáři by Johnsonova vláda mohla čelit i potenciálnímu rozpadu Spojeného království. Otázka nezávislosti Skotska se v posledních čtyřech letech periodicky vrací a v případě ekonomicky neúspěšného brexitu není vyloučeno opakování referenda o skotské nezávislosti. Naposledy v roce 2014 zastánci „unie“, tj. setrvání v království, zvítězili poměrem 55 ku 45 procentům.

Minulý týden pak šéfka Skotské národní strany Nicola Sturgeonová oznámila, že bude příští rok o opakování referenda usilovat. V zemi zdevastované covidem a cly by výsledek mohl být pravým opakem toho z roku 2014.

Štěpán Hobza

Autor

Štěpán Hobzastepan.hobza@lidovky.czČlánky

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...