9. března 2018 12:21, aktualizováno  13:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové po útoku nervovým plynem nasadili 180 vojáků vycvičených na boj s chemickými zbraněmi

Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě... | foto: Reuters

SALISBURY/PRAHA Krize v anglickém městečku Salisbury pokračuje i pátý den po útoku nervovým plynem proti exruskému rozvědčíkovi a jeho dceři. Podle BBC armáda nasadila okolo 180 vojáků - specialistů na boj s chemickými zbraněmi a dekontaminaci.

Jde o specialisty od Královského námořnictva i dalších vojenských složek - podle BBC jde o experty na chemické, biologické, radiologické a nukleární zbraně.

Vojenské jednotky byly do Salisbury povolány, aby pomohly s vyšetřováním útoku nervovým plynem. Rádio LBC uvedlo, že vojáci budou pomáhat s odstraňováním kontaminových předmětů a vozidel.

Po útoku zůstává bývalý důstojník GRU a agent MI6 Sergej Skripal a jeho dcera Julia v kritickém stavu. V kómatu byl i policista Nick Bailey, od čtvrtečního rána je však vzhůru a komunikuje. Přesto lékaři jeho stav nadále označují za vážný. Celkem muselo být po vystavení nervovému plynu ošetřeno 21 lidí.

Svědkové z místa uvedli, že Skripal na lavičce, kde ho později našli, dělal podivné pohyby rukama a zíral do nebe, jeho dcera měla pěnu u pusy a široce rozevřené oči.

Na vyšetřování se podílejí i vědci z vojenských laboratoří v Porton Downu. Úřady nyní mimo jiné zjišťují, zda je někde v Británii uchováván další nervový plyn a odkud pochází. Oslovení bezpečnostní experti listu Guardian řekli, že nervový plyn musí být vytvořen v laboratoři.

Podle zdroje agentury Reuters z amerických tajných služeb je hlavní vyšetřovací verzí to, že se mstili za zradu Rusové. Deník Daily Telegraph ve čtvrtek uvedl, že už se objevují spekulace o případném vyhoštění ruského velvyslance z Velké Británie.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky