Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové si posvítí na špehy. Nový kontrašpionážní zákon je odpovědí na útoky ruských agentů

Ruští agenti Alexandr Petrov, identifikovaný jako Alexandr Miškin, a Ruslan... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští agenti Alexandr Petrov, identifikovaný jako Alexandr Miškin, a Ruslan... | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Spojené království usnadní vyhošťování pracovníků zahraničních zpravodajských služeb. Bude k tomu sloužit nový „kontrašpionážní“ zákon, podle nějž se všichni pracovníci zahraničních ambasád budou nově muset registrovat a podávat průběžné zprávy o své činnosti. Novou legislativu má premiér Boris Johnson představit během hojně sledované královniny řeči 11. května.

Nádavkem Britové upraví další zastaralé zákony. Například zákon o úředních tajemstvích z roku 1911, jenž má svůj původ ve „špionážní horečce“ v předvečer první světové války, bude podle britského deníku The Times upraven tak, aby mohl být použit i proti hackerům, již se zpravidla nenacházejí na ostrovní půdě. 

Boris Johnson podepisuje dohodu s EU.
Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, obvinění z pokusu o vraždu Sergeje Skripala...

Nyní lze stíhat pouze jedince, kteří odcizili „jakýkoli nákres, plánek, model či poznámku, jež by mohla být přímo či nepřímo využita nepřítelem“. Řešením má být rozšíření definice cenného materiálu a nahrazení slova „nepřítel“ termínem „cizí mocnost“.

„Současné zákony mají mnoho mezer,“ uvedl loni v říjnu šéf britské rozvědky MI5 Ken McCallum. „Ty nejnebezpečnější aktivity, s nimiž se potýkáme, v současnosti nemohou být stíhány na základě trestního práva... Potřeba nové legislativy je přesvědčivá,“ dodal.

O některých detailech dosud není rozhodnuto. Diskutuje se například maximální trest, jakým bude možno špionáž trestat. Nyní to jsou pouhé dva roky vězení. Za příklad je dávána Kanada, kde je možno pracovníka zahraniční rozvědky poslat za mříže až na 14 let.

Zabijáci ze Salisbury

Jedním z podnětů k novému „zátahu na špiony“ je česká kauza Vrbětice. Ta v britském kontextu působí neobyčejně silně také proto, že jsou do ní zapleteni stejní dva agenti, kteří v březnu 2018 s nejvyšší pravděpodobností vraždili v jihoanglickém městě Salisbury.

Muži vystupující v Británii i v Česku jako „Alexander Petrov“ a „Ruslan Boširov“ do Anglie přiletěli 2. března 2018 odpoledne. Následně se měli přesunout do Salisbury a pokusit se tam zavraždit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala prostřednictvím nervového jedu Novičok. Útok však nevyšel a Skripal i jeho dcera přežili. I díky četným záběrům průmyslových kamer, jež jasně dokládají přítomnost agentů v Salisbury i v londýnském hotelovém pokoji, kde byly nalezeny stopy Novičoku, jde o jednu z nejznámějších kauz činnosti ruských operativců na britské půdě.

Dalším podobným případem bylo otrávení Alexandra Litviněnka v listopadu 2006. Bývalému agentovi ruské tajné služby FSB mělo být v londýnském hotelu do čaje přimícháno radioaktivní polonium. Na rozdíl od Skripala a jeho dcery Litviněnko po několika dnech zemřel.

Jednou z „obětí“ podobných incidentů a následných zátahů na ruský vliv v Británii měl být známý ruský fotbalový magnát Roman Abramovič.

Abramovič bez víza

Abramovič v roce 2018, během dozvuků Skripalovy aféry z neznámých důvodů nezažádal o prodloužení víza, a to i přesto, že v Londýně zamýšlel budovat nový supermoderní stadion pro svůj klub Chelsea FC. Podle britských médií měl být de facto vyhoštěn kvůli svým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ve Spojeném království byl od té doby přijat mimo jiné takzvaný Magnitského zákon. Ten britské vládě umožňuje uvalit sankce na osoby, jež se měly dopustit porušování lidských práv. Zákon je pojmenován po ruském právníkovi Sergeji Magnitském. Ten v roce 2007 odhalil korupční podvod ve spojitosti s firmou Hermitage Capital, do nějž byli zapleteni úředníci ruského ministerstva vnitra. Následně byl zatčen a v roce 2009 zemřel kvůli špatnému zacházení v ruském vězení.

Štěpán Hobza

Autor

Štěpán Hobzastepan.hobza@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!