Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Britové si posvítí na špehy. Nový kontrašpionážní zákon je odpovědí na útoky ruských agentů

Ruští agenti Alexandr Petrov, identifikovaný jako Alexandr Miškin, a Ruslan Boširov, který se ve skutečnosti jmenuje Anatolij Čepiga, na záběru policejní kamery v Londýně v roce 2018. foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA - Spojené království usnadní vyhošťování pracovníků zahraničních zpravodajských služeb. Bude k tomu sloužit nový „kontrašpionážní“ zákon, podle nějž se všichni pracovníci zahraničních ambasád budou nově muset registrovat a podávat průběžné zprávy o své činnosti. Novou legislativu má premiér Boris Johnson představit během hojně sledované královniny řeči 11. května.
  5:00

O rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty píší všechna velká světová média, řeší hlavně souvislost se Skripalem

Nádavkem Britové upraví další zastaralé zákony. Například zákon o úředních tajemstvích z roku 1911, jenž má svůj původ ve „špionážní horečce“ v předvečer první světové války, bude podle britského deníku The Times upraven tak, aby mohl být použit i proti hackerům, již se zpravidla nenacházejí na ostrovní půdě. 

Boris Johnson podepisuje dohodu s EU.
Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, obvinění z pokusu o vraždu Sergeje Skripala...

Nyní lze stíhat pouze jedince, kteří odcizili „jakýkoli nákres, plánek, model či poznámku, jež by mohla být přímo či nepřímo využita nepřítelem“. Řešením má být rozšíření definice cenného materiálu a nahrazení slova „nepřítel“ termínem „cizí mocnost“.

„Současné zákony mají mnoho mezer,“ uvedl loni v říjnu šéf britské rozvědky MI5 Ken McCallum. „Ty nejnebezpečnější aktivity, s nimiž se potýkáme, v současnosti nemohou být stíhány na základě trestního práva... Potřeba nové legislativy je přesvědčivá,“ dodal.

Ruská reakce Česko překvapila, podle Hamáčka je mnohem silnější. Vyhoštění je nepřátelský akt, zní z Kremlu

O některých detailech dosud není rozhodnuto. Diskutuje se například maximální trest, jakým bude možno špionáž trestat. Nyní to jsou pouhé dva roky vězení. Za příklad je dávána Kanada, kde je možno pracovníka zahraniční rozvědky poslat za mříže až na 14 let.

Zabijáci ze Salisbury

Jedním z podnětů k novému „zátahu na špiony“ je česká kauza Vrbětice. Ta v britském kontextu působí neobyčejně silně také proto, že jsou do ní zapleteni stejní dva agenti, kteří v březnu 2018 s nejvyšší pravděpodobností vraždili v jihoanglickém městě Salisbury.

O rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty píší všechna velká světová média, řeší hlavně souvislost se Skripalem

Muži vystupující v Británii i v Česku jako „Alexander Petrov“ a „Ruslan Boširov“ do Anglie přiletěli 2. března 2018 odpoledne. Následně se měli přesunout do Salisbury a pokusit se tam zavraždit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala prostřednictvím nervového jedu Novičok. Útok však nevyšel a Skripal i jeho dcera přežili. I díky četným záběrům průmyslových kamer, jež jasně dokládají přítomnost agentů v Salisbury i v londýnském hotelovém pokoji, kde byly nalezeny stopy Novičoku, jde o jednu z nejznámějších kauz činnosti ruských operativců na britské půdě.

Dalším podobným případem bylo otrávení Alexandra Litviněnka v listopadu 2006. Bývalému agentovi ruské tajné služby FSB mělo být v londýnském hotelu do čaje přimícháno radioaktivní polonium. Na rozdíl od Skripala a jeho dcery Litviněnko po několika dnech zemřel.

Jednou z „obětí“ podobných incidentů a následných zátahů na ruský vliv v Británii měl být známý ruský fotbalový magnát Roman Abramovič.

Abramovič bez víza

Abramovič v roce 2018, během dozvuků Skripalovy aféry z neznámých důvodů nezažádal o prodloužení víza, a to i přesto, že v Londýně zamýšlel budovat nový supermoderní stadion pro svůj klub Chelsea FC. Podle britských médií měl být de facto vyhoštěn kvůli svým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ve Spojeném království byl od té doby přijat mimo jiné takzvaný Magnitského zákon. Ten britské vládě umožňuje uvalit sankce na osoby, jež se měly dopustit porušování lidských práv. Zákon je pojmenován po ruském právníkovi Sergeji Magnitském. Ten v roce 2007 odhalil korupční podvod ve spojitosti s firmou Hermitage Capital, do nějž byli zapleteni úředníci ruského ministerstva vnitra. Následně byl zatčen a v roce 2009 zemřel kvůli špatnému zacházení v ruském vězení.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!