Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Začaly ‚nejdůležitější volby za generaci‘. Lidé rozhodují o osudu brexitu a Skotska

Volby v Británii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby v Británii | foto: Reuters

GLASGOW (od našeho zpravodaje) Britové po dvou letech opět míří k volebním urnám. Labouristé i konzervativci mají na kontě nejeden skandál a lidé jsou již politikou zmožení. „Nejdůležitější volby za generaci“ rozhodnou, jakou formu bude mít brexit a zda k němu vůbec dojde.

„Prostě už jsme unavení z toho všeho. Několik let nám slibují, že bude takový a takový brexit, pak přijdou s tím, že nakonec bude jiný,“ vysvětluje mi důchodkyně Anna na cestě z Edinburghu do Glasgow, proč už se nemluví o politice ani ve skotských pubech.

Na první pohled se ani nezdá, že se v zemi budou konat nadmíru důležité volby. Ve městech není po politických kampaních ani památky. Žádné plakáty ani billboardy vyzývající k volbě té či oné strany. Jen u nádraží Glasgow Queen Station stojí dva lidé rozdávající letáky labouristů. Přesto jsou Skoti ve velkých městech vyčerpaní z předvolební masáže. Odehrává se totiž úplně jinak než v Česku.

Britský ministr Boris Johnson během kampaně
Lídr labouristů Jeremy Corbyn si nechal zastřihnout pro něj charakteristickou...

„Zvoní vám u dveří, oslovují vás na ulici, a když už přijdete domů a zamknete se, tak to začne nanovo. V televizi se neustále mluví o volbách a na sociálních sítích jsou tisíce reklam. Možná proto je nemají na ulicích,“ stěžuje si Martin, který pracuje pro jednu z neziskových organizací. Volit ale půjde.

Společně s ním ve čtvrtek vyrazí k urnám další miliony Britů, aby rozhodli, kdo usedne v Downing Street 10 jako premiér Spojeného království, a hlavně jak dopadne brexit. Deník The Guardian dokonce nazval nadcházející volební klání „nejdůležitějšími volbami za generaci“.

Konzervativci vedou, vyhráno není

Lídři dvou nejsilnějších stran Jeremy Corbyn a Boris Johnson strávili i poslední den před volbami kampaní. Zatímco šéf labouristů Corbyn telefonoval voličům z centrály v Glasgow a pak odjel na setkání s voliči do Middlesbrough, předseda konzervativců a premiér Johnson obrážel velké fabriky.

Poslední průzkumy mu přisuzují mírný náskok. Oba lídři se shodují asi jen v jednom – že se sondáže mohou mýlit. Zatímco Johnson je přesvědčen, že získá většinovou vládu a bude tak konečně moci „dotáhnout brexit do konce“, labouristé doufají ve zlom, aby mohli sestavit koaliční vládu s dalšími parlamentními stranami a vyhlásit nové referendum o odchodu z Evropské unie.

Johnson si je velice dobře vědom, že před volbami jeho strana ztrácela dech. V posledním průzkumu společnosti YouGov již toryové získali jen těsnou většinu. Analytici upozorňují, že tyto výsledky se ocitají v limitech statistické chyby, a tak je stále ve hře i možnost, že většinu nezíská nikdo. „Bude to velice těsný souboj a budeme potřebovat každý hlas,“ pronesl v úterý v továrně stavební společnosti JCB v Uttoxeteru premiér.

Politici se zároveň rozcházejí i v názorech na utrácení veřejných peněz. Corbyn podle Guardianu v posledním projevu v Middlesbrough slíbil „navýšení platu 12 milionům lidí, nižší daně, zdravotnictví pro děti zdarma“ stejně jako školství. „Corbynův program prakticky zajišťuje ekonomickou krizi. A ta přijde rychle. Do Vánoc,“ kontroval Johnson.

Skandály na poslední chvíli

V médiích ale poslední dny kampaně vypadaly jinak – žily v rytmu skandálů. První zasáhl Johnsona. Lídr toryů se odmítl podívat na snímek chlapce, jenž musel ležet v nemocniční chodbě, protože pro něj nebylo lůžko. Namísto toho vzal telefon novináře televize ITV a strčil si ho do kapsy. 

Labouristé celou záležitost interpretovali jako jasnou ukázku toho, jak málo premiér dbá o obyčejné lidi i celý zdravotnický systém. Ani labouristé ale nezůstali bez „másla na hlavě“.

Do médií totiž doputovalo video, na němž stínový ministr zdravotnictví Jon Ashworth mluví o šéfovi své strany Corbynovi jako o „bezpečnostním riziku“ a říká, že jej „nemůže vystát“. Podle labouristů šlo o „nepovedený vtip“, ale video již své škody napáchalo. Kdo nakonec v souboji o Downing Street 10 zvítězí, Britové rozhodují od dnešního rána. Výsledky by měly být známé zítra dopoledne.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz