7. prosince 2010 11:27, aktualizováno  16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové zatkli zakladatele WikiLeaks. Zůstává ve vazbě

Julian Assange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange | foto: Reuters

LONDÝN Zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange na švédskou žádost zatkla britská policie. Na Assange byl vydán evropský zatykač pro podezření ze sexuálních deliktů, jichž se údajně dopustil ve Švédsku. Assange obvinění odmítá a dává ho do souvislosti s tím, že server WikiLeaks začal zveřejňovat důvěrné depeše amerických diplomatů. Soud mu odepřel propuštění na kauci a uvalil na něj vazbu do dalšího slyšení, které bude za týden.

Assange byl podle agentury Reuters zatčen v 09:30 místního času (10:30 SEČ) poté, co se podle dohody dostavil na policejní stanici v Londýně.

Švédsko o víkendu uvedlo, že Assangovi v případě vydání do Švédska nehrozí, že by ho švédské úřady předaly Američanům.

Mluvčí WikiLeaks Kristinn Hrafnsson označil zatčení Assange za útok na svobodu tisku. Zároveň prohlásil, že WikiLeaks to nezastaví. Nezmění se prý ani plány na zveřejnění dalších dokumentů. Svou činnost bude WikiLeaks nadále organizovat z Londýna i dalších míst, uvedl dále mluvčí.

Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks

Hrafnsson také sdělil, že WikiLeaks se zatím nechystá zveřejnit klíč k zakódované verzi svých nejdůležitějších dokumentů, které byly jako "pojistka" zaslány několika osobám, které server podporují. Zveřejněn prý bude jen v případě, že dojde k "vážným záležitostem" vůči pracovníkům WikiLeaks, řekl Hrafnsson, aniž uvedl, co tím přesně myslí.

Assangovo zatčení naopak přivítali někteří představitelé západních zemí. Americký ministr obrany Robert Gates, který je na návštěvě Afghánistánu, zatčení označil za dobrou zprávu. Italský ministr zahraničí Franco Frattini řekl, že byl nejvyšší čas, aby byl Assange zatčen, neboť prý poškodil mezinárodní diplomatické vztahy.

Čtěte také:

Assange, který je původem z Austrálie, se v poslední době skrýval pravděpodobně v jihovýchodní Anglii, údajně proto, že čelí výhrůžkám zavraždění. Podle výroků jeho advokáta Marka Stephense o místě pobytu Assange věděl Scotland Yard i bezpečnostní služby různých zemí.

Devětatřicetiletý Assange je ve Švédsku vyšetřován pro podezření ze znásilnění, dvou případů sexuálního obtěžování a nezákonného donucování, kterých se údajně dopustil letos v srpnu. V ani jednom případě nebyl Assange obviněn, Švédské úřady jej zatím chtějí jen vyslechnout. Assange nařčení žen popírá a jeho právník tvrdí, že mají původ ve sporu nikoli o to, zda k pohlavnímu styku dojde, ale zda bude chráněný, či ne.

Server WikiLeaks zveřejňuje od minulého týdne informace z amerických důvěrných diplomatických depeší, což vnáší napětí do mezinárodních vztahů. USA i některé další státy uvedly, že podobné zveřejňování tajných diplomatických dokumentů odporuje jejich zákonům.

Samotný WikiLeaks v posledních dnech čelí nejrůznějším překážkám. Internetové knihkupectví Amazon.com mu přestalo poskytovat prostor na svých serverech a internetové stránky také přišly o svou původní adresu wikileaks.org. Švýcarská banka PostFinance navíc v pondělí zrušila účet, na který směřovaly finanční dary pro portál, s odůvodněním, že Assange při zřízení účtu uvedl falešnou adresu. Elektronické platby na účet serveru již dříve zablokoval PayPal.

Tlak na server přinesl určité výsledky, protože za posledních 24 hodin WikiLeaks další dokumenty nezveřejnil. V jejich odhalování však pokračovaly noviny The New York Times a The Guardian, které dostaly přednostní přístup k asi 250.000 depeší. Dokumenty doposud zveřejněné na portálu jsou také k dispozici na několika stovkách serverů, které obsah WikiLeaks kopírují.

ČTK