Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové ztratili kontakt s atentátníkem, zřejmě využil chaosu s Kaddáfím

Věznice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Po dobytí libyjské metropole Tripolisu povstaleckými oddíly ztratily britské úřady kontakt s libyjským atentátníkem, který byl před dvěma roky propuštěn ze skotské věznice ze zdravotních důvodů do Libye.

Abdal Basat Muhammad Midžrahí, trpící rakovinou prostaty, fakticky zůstává skotským vězněm a je povinen pravidelně kontaktovat justiční orgány v hrabství East Rentrewshire.

Od té doby, co boje v Libyi dospěly do Tripolisu, se ale skotským orgánům nepodařilo Midžrahího zastihnout, napsal v pátek list The Times. Stanice BBC na svém webu vyjádřila domněnku, že muž, který byl odsouzen za podíl na atentátu na americké letadlo nad skotským Lockerbie, možná využil současného chaosu provázejícího pád libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a utekl ze svého bydliště v Libyi.

Skotská vláda nicméně podle BBC upozornila, že Midžrahí se má hlásit skotským úřadům až za nějaký čas, takže nepromeškal stanovený termín a zatím neporušil podmínky svého propuštění.

ČTĚTE VÍCE:

Midžrahí byl jako jediný usvědčen z podílu na atentátu na americké letadlo, které spadlo v roce 1988 na skotské Lockerbie. V jeho troskách zahynulo 270 lidí, většina z nich byli Američané. V roce 2009 byl Midžrahí propuštěn na základě lékařského posudku, podle něhož muži trpícímu rakovinou zbývaly v té době tři měsíce života.

USA dodnes neskrývají nelibost nad Midžrahího propuštěním, které skotská vláda odůvodnila humanitárními důvody. Z USA zaznívají hlasy požadující opětovné Midžrahího uvěznění. Za chybu označuje atentátníkovo propuštění, uskutečněné předchozí labouristickou vládou Gordona Browna, také současná britská vláda premiéra Davida Camerona.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!