24. dubna 2018 21:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská aplikace pro registraci občanů EU nefunguje na iPhonech

iPhone X od Applu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPhone X od Applu | foto: Reuters

BRUSEL Představitelé britského ministerstva vnitra v úterý poslancům Evropského parlamentu (EP) představili aplikaci pro chytré telefony, jejímž prostřednictvím budou moci občané EU žijící v Británii po brexitu žádat o takzvaný status usedlíka. Aplikace, na níž si podle britských médií vláda velmi zakládá, ale plně nefunguje na iPhonech od americké firmy Apple.

Deník The Daily Telegraph v této souvislosti citoval jednoho vládního úředníka, který skeptickým europoslancům řekl, že „není nic jednoduššího, než si půjčit telefon s androidem“, tedy jiným operačním systémem.

Aplikace by měla být k dispozici koncem letošního roku. Podle agentury Reuters ale dnešní prezentace vzbudila u poslanců EP obavy, že celý systém registrace, v němž mají hrát moderní technologie významnou roli a který má být podle britské vlády uživatelsky přívětivý, nebude fungovat.

V Británii žijí asi tři miliony občanů jiných členských zemí EU, jejich práva po vystoupení Británie z EU na jaře příštího roku má zaručit připravovaná „rozvodová smlouva“ mezi Bruselem a Londýnem.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.