Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská královna představí program britské vlády, včetně klíčového zákona o brexitu

Britská královna Alžběta II. při zahájení schůze parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská královna Alžběta II. při zahájení schůze parlamentu. | foto: Reuters

Londýn Britská královna Alžběta II. ve čtvrtek slavnostně zahájí nové zasedací období parlamentu, který vzešel z předčasných voleb minulý čtvrtek. Pohodlnou většinu v něm mají konzervativci premiéra Borise Johnsona. Jak je při těchto příležitostech tradicí, přednese panovnice vládní návrhy zákonů pro toto období.

Nejdůležitějším z nich bude prováděcí zákon o brexitové dohodě, který je klíčový pro to, aby Spojené království odešlo z Evropské unie podle plánu 31. ledna příštího roku.

Při předchozím slavnostním zahájení nové schůze v říjnu královna parlament informovala o dvou desítkách návrhů zákonů. Kromě brexitu se týkaly například boje proti zločinu a školství. Podle serveru BBC News se v proslovu většina těchto návrhů patrně objeví znovu.

Nově královnin projev podle britských médií nejspíš zahrne i předvolební sliby konzervativců, jako je více peněz do systému státního zdravotnictví. Podle agentury Reuters přijde vláda rovněž se zákony o kvalitnějších službách pro lidi dojíždějící za prací vlakem a o lepší ochraně pronajímatelů domů.

Panovnice při této ceremonii přijíždí z Buckinghamského paláce kočárem. Členové Dolní sněmovny si její proslov, který připravuje vláda, přijdou poslechnout do horní komory parlamentu, Sněmovny lordů.

Zákonodárci pak budou o královnině projevu debatovat a nakonec o něm hlasovat. To je ale jen formalita. Toto hlasování naposledy v roce 1924 prohrál konzervativní premiér Stanley Baldwin, který ve volbách měsíc předtím přišel o parlamentní většinu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Pronájem, Byt 1+1, 37m2, Pražské Předměstí
Pronájem, Byt 1+1, 37m2, Pražské Předměstí

Gočárova třída, Hradec Králové - Pražské Předměstí
9 000 Kč/měsíc